Ochrona przeciwsłoneczna – kiedy jest skuteczna?
Najłatwiejszym i najbardziej dostępnym sposobem na to, żeby uchronić naszą skórę przed skutkami promieni słonecznych jest stosowanie kremów. Jak stosować specyfiki do opalania, żeby były skuteczne?
Aby uniknąć uszkodzeń posłonecznych należy stosować preparaty z filtrami UV. Wskazane jest dołączenie ochrony przeciwsłonecznej do codziennej pielęgnacji, ponieważ szkodliwe działanie kumuluje się.
Nawet jeżeli nie można zaobserwować uszkodzenia, takiego jak opalenizna lub oparzenie, od razu, to następuje stopniowe uszkodzenie dłuższą metę. Jego objawy mogą być widoczne dopiero po latach w postaci przebarwień, popękanych naczynek, utraty elastyczności, zmarszczek, nasilenia uwarunkowanej genetycznie skłonności do rozwoju nowotworu skóry.
Przed wyborem środka ochrony trzeba ocenić jego skuteczność, biorąc pod uwagę cechy takie jak wartość SPF i spektrum działania.
Jest jeszcze jeden aspekt, który decyduje o skuteczności produktu - jego konsystencja. Preparat musi być nakładany na skórę wielokrotnie w trakcie ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Produkty starszej generacji, szczególnie te o wysokim SPF, bywają gęste i pozostawiają lepki film na skórze. Dlatego czasem lepiej wybrać emulsję z SPF 15 i nakładać ją częściej niż ciężki krem z wyższym filtrem i ryzykować zniechęcenie po jednej aplikacji.
1. Nie wystarczy zrobić to tylko raz dziennie, chyba, że wychodzimy jedynie na dwie godziny. Jeśli spędzamy na dworze więcej czasu, krem należy nakładać co dwie godziny. Ponownie trzeba nałożyć krem wtedy, kiedy się spocimy czy zażyjemy kąpieli.
2. Rozsmarować odpowiednią ilość kremu - przyjmuje się, że łyżeczka od herbaty (ok. 5 ml) to ilość na twarz, głowę i szyję (pamiętajmy o małżowinach!). Jedna łyżeczka kremu to ilość wystarczająca na pokrycie jednego ramienia i przedramienia. Opakowanie 30 ml powinno wystarczyć na całe ciało.
3. Zadbać o dobór właściwej wartości filtra. Minimum to SPF 15, ale bezpieczniej zaopatrzyć się w krem o wartości SPF co najmniej 30 (osoby o ciemnej karnacji, nie przyjmujące leków mogących wywołać reakcje fotoalergiczne, z niewielką ilością znamion barwnikowych). Osoby:
- o jasnej karnacji,
- z niebieskimi oczami,
- z jasnymi włosami,
- przyjmujące leki mogące wywołać reakcje fotoalergiczne (np. niektóre środki antykoncepcyjne)
- z dużą ilością "pieprzyków" i znamion barwnikowych
powinny zaopatrzyć się w krem o SPF +50.
4. Krem należy nałożyć pierwszy raz na ok. 20 minut przed wyjściem.
Jak wszystko z czym styka się człowiek, także kremy mogą mieć działania niepożądane. Najczęściej w wyniku ich stosowania może pojawić się reakcja alergiczna (np. wyprysk). Zdarza się to jednak bardzo rzadko.
Sara Bounaoui