Odchudzające preparaty z senesem: Czy warto je stosować?
W wielu preparatach odchudzających znajdziemy składnik o nazwie senes. Nic dziwnego, ponieważ wykazuje on silne działanie przeczyszczające, dlatego producenci środków na odchudzanie żywo zainteresowali się jego właściwościami. W związku z tym, że senes działa naprawdę szybko i skutecznie ludzie chętnie stosują herbatki i inne produkty zawierające ten składnik. Jednak warto wiedzieć, że senes może przynieść również negatywne skutki dla naszego zdrowia. Jakie? Sprawdźmy.
Senes to surowiec zielarski pochodzący z krzewu o nazwie Senna Mill. Krzew ten rośnie w Egipcie, Afryce Środkowej, a także w Sudanie i Indiach. Osiąga wysokość do około jednego metra. To, co go charakteryzuje, to żółte, grzbieciste liście oraz suchy, płaski strąk, który jest owocem. Do celów leczniczych wykorzystuje się zazwyczaj owoc oraz liście senesu. Co ciekawe, senes nie jest nowym wynalazkiem. Arabowie stosowali go już w X. wieku. Badania potwierdziły, że senes wykazuje wiele pozytywnych właściwości dla naszego zdrowia. Nie tylko przyspiesza metabolizm, ale także pozytywnie wpływa na skórę, wspomaga leczenie zapaleń gardła oraz bezsenności.
Obecnie senes jest częstym składnikiem preparatów o działaniu przeczyszczającym i odchudzającym. Właściwości te zawdzięcza substancjom zwanym sennozydami, które znajdują się w liściach i strąkach rośliny. To właśnie one wykazują działanie silnie przeczyszczające. Z tego powodu producenci środków odchudzających, w tym najpopularniejszych herbatek, chętnie korzystają z jego właściwości dodając go do preparatów. Warto jednak wiedzieć, że senes oprócz działania przeczyszczającego może przynieść również niepożądane skutki dla naszego zdrowia, szczególnie, jeśli stosujemy go przez długi czas.
Zacznijmy od tego, że senes pobudza pracę naszych jelit. W efekcie nie mamy problemów trawiennych, częściej korzystamy z toalety, no i tracimy na wadze. Jednak, jeśli stosujemy go przez długi okres, mogą pojawić się problemy z układem pokarmowym. To dlatego, że nasze jelita rozleniwiają się w wyniku działania tego typu substancji. Co więcej, nasz organizm będzie domagał się jeszcze większej dawki środków przeczyszczających. Zbyt długie stosowanie senesu może spowodować biegunkę, a w efekcie utratę składników odżywczych. Organizm jest wtedy osłabiony i znacznie gorzej pracuje.
Warto wiedzieć również, że senes to roślina wywołująca silne skurcze brzucha, dlatego nie zaleca się stosować jej przy stanach zapalnych jelit, gruźlicy, niewydolności nerek, zaburzeniach krążenia, podczas ciąży i miesiączki, a także w okresie karmienia. Ponadto, niewskazane jest stosować go przy stanach zapalnych kłębków nerwowych, krwawieniu jelitowym oraz żylakach odbytu.
Specjaliści twierdzą, że odchudzanie się poprzez stosowanie środków przeczyszczających jest bardzo niezdrowe, ponieważ nasz organizm traci wówczas sporo składników odżywczych. Senes jest preparatem, który może poważnie zaburzyć pracę układu pokarmowego, jeśli stosujemy go długo. W wyniku częstych biegunek może dojść do obniżenia poziomu potasu we krwi, a w konsekwencji do hipokaliemii. Jej objawami są zazwyczaj bóle mięśni, które mogą prowadzić do arytmii serca.
Odpowiadając na pytanie zadane w śródtytule, należy napisać: tak, choć z dopiskiem "niestety", ponieważ senes ma również pozytywne właściwości. Preparaty na bazie senesu można stosować, ale raczej w małych ilościach i w krótkim czasie. Pomogą one między innymi w dolegliwościach trawiennych.