Odparzenia skóry
Kojarzą się z małymi dziećmi i chorymi unieruchomionymi w łóżku. Ale mogą zdarzyć się każdemu, zwłaszcza latem.
Odparzenia powstają wskutek ocierania o siebie ciepłych, wilgotnych powierzchni skóry albo tarcia ciała o odzież. Częściej uskarżają się nie osoby z nadwagą lub otyłe. Dolegliwość ta utrudnia też życie cierpiącym na nadpotliwość oraz paniom po menopauzie. Odparzenia mogą powstawać u ludzi noszących obcisłą bieliznę oraz ubrania ze sztucznych materiałów. Te w okolicach intymnych często związane są ze stosowaniem wkładek higienicznych czy podpasek z ceratową powłoką, która blokuje dostęp powietrza.
Na podrażnionej skórze powstaje stan zapalny. W miejscu odparzenia skóra jest zaczerwieniona, piecze, boli, pojawiają się czerwone grudki. W podrażnionych obszarach rozwijają się zakażenia drożdżakowe (nie jest to grzybica). Powikłaniem może być nadkażenie bakteryjne.
Istotna jest staranna pielęgnacja skóry. Należy ją myć, najlepiej mydłem antybakteryjnym, oraz dokładnie osuszać. Na niewielkie odparzenia kojące działanie będą miały maści z alantoiną, przy okazji wspomogą też proces regeneracji naskórka. Stan skóry poprawią dostępne bez recepty talki, pudry, płyny o właściwościach wysuszających, np. z solami cynku i miedzi, taniną itp. Korzystne będą też preparaty działające przeciwzapalnie, przeciwdrożdżakowo i antybakteryjnie. Należy je nakładać na osuszoną i oczyszczoną skórę. Jeśli z odparzenia sączy się płyn, trzeba zabezpieczyć go opatrunkiem. Na noc jednak należy go usunąć, by zapewnić dostęp powietrza do rany - to przyspieszy gojenie.
Dobrze dobrana odzież ochroni przed odparzeniem. Najlepiej wybierać luźne, przewiewne ubrania i bieliznę z naturalnych materiałów (bawełna, len). Panie mające tendencję do odparzeń w pachwinach, powinny nosić majtki z luźniejszą nogawką chroniącą wewnętrzną stronę uda. Gdy odparzenia dotyczą stóp, do krytych butów warto założyć skarpetki. A wnętrze obuwia na gołą stopę można posypać talkiem kosmetycznym.
Przy łagodniejszych odparzeniach można wypróbować domowe metody ich łagodzenia. Gencjana - jej wodnym roztworem warto posmarować na noc podrażnione miejsca. Gencjana ma właściwości odkażające i wysuszające. Co prawda łatwo może pobrudzić bieliznę, jednak na szczęście równie łatwo ją sprać. Krochmal - przy większych odparzeniach ulgę przyniesie kąpiel w krochmalu. Szklankę mąki ziemniaczanej należy rozrobić w litrze zimnej wody.
Następnie wlać do 4-5 litrów wrzątku, stale mieszając, aż do uzyskania jednolitego kisielu. Powstały krochmal trzeba dodać do wody w wannie. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15-20 minut. Nadmanganian potasu - można użyć go do okładów. Najlepiej rozpuścić szczyptę proszku w ok. 0,5 l przestudzonej, przegotowanej wody. Umoczyć gazik w roztworze, lekko odcisnąć i przyłożyć na odparzone miejsce.