Ogórek: Warzywo niepospolite
Człowiek już tak ma w swej naturze, że szybko przywyka do tego, co dobre i przestaje doceniać, traktując jak należną mu oczywistość. Z produktami, które mamy na wyciągnięcie ręki jest bardzo podobnie. Nierzadko szukamy wyjątkowych warzyw, ściągając je z drugiego końca świata, nie dostrzegając wartości tego, co rośnie za przysłowiową miedzą. Powodów by sięgać po ogórki jest bez liku, skoncentrujmy się na najważniejszych.
Gaszą pragnienie
Ogórki w ponad dziewięćdziesięciu siedmiu procentach składają się z wody, dlatego świeże są doskonałym wyborem w sezonie letnim: gaszą pragnienie i pomagają nawodnić komórki całego ciała. Są przy tym niskokaloryczne, możemy sobie je serwować, nie martwiąc się o całodzienny bilans energetyczny.
Dobrze wzbogacają smak wody i jednocześnie stanowią ciekawy atut estetycznej ozdoby stołu. Wystarczy wkroić świeże plastry ogórka do szklanego dzbanka, napełnić go wodą, dodać na przykład kilka liści mięty oraz kostki lodu i mamy gotowy napój na upalne dni. Ogórki działają moczopędnie, dlatego rekomendowane są w chorobach nerek i infekcjach w obrębie układu moczowo-płciowego. Są też przydatne w aspekcie oczyszczania organizmu z toksyn. Mają niski indeks glikemiczny, więc z powodzeniem urozmaicą dietę diabetyków.
Obniżają ciśnienie tętnicze krwi
Mimo że bazę ogórka stanowi woda, nie oznacza to, iż nie ma w nim wartości odżywczych. Ogórkowym asem jest potas, który korzystnie wpływa na pracę najważniejszego mięśnia w ludzkim organizmie: serca. Z uwagi na wspomniany pierwiastek ogórki polecane są szczególnie osobom borykającym się z nadciśnieniem tętniczym. Letnie menu warto wzbogacić o świeżo wyciskany sok z ogórków albo chłodnik na jego bazie.
Ogórki: elitarne warzywo, które jadamy solo
Do rangi mitu urosło przekonanie, że nie wolno łączyć ogórków z pomidorami. Dlaczego tak kurczowo uczepiliśmy się tych pomidorów - trudno wyrokować. Faktem jest, że ogórki zawierają enzym askorbinowy, który niszczy witaminę C. Ta z kolei występuje w większości warzyw i owoców, więc jeśli nie chcemy tracić - jedźmy ogórki solo. Łącząc je z pomidorami, natką pietruszki czy papryką skasujemy cenną dla zdrowia królową witamin. Jeśli koniecznie chcemy zrobić sałatkę z udziałem ogórków - wybierzmy konserwowe lub kiszone.
Działają antynowotworowo
W tym pozornie pospolitym warzywie mamy cały pakiet substancji o działaniu przeciwnowotworowym. Na uwagę zasługują kukurbitacyny (odpowiedzialne również za gorzkawy posmak warzywa), które mają zdolność hamowania wzrostu komórek odpowiedzialnych za raka prostaty. Chronią też przed rozwojem raka trzustki. Ogórki zawierają także flawonoidy, luteinę i kwas kawowy: substancje o szerokim działaniu antynowotworowym.
Zielone "nie" dla zgagi
Po ogórki zdecydowanie powinny sięgać osoby, którym dokucza zgaga. Podobnie jak marchewka czy buraki, ogórki zapobiegają nadmiernemu wytwarzaniu kwasu solnego w żołądku i tym samym niwelują przykre dolegliwości trawienne.
Ewa Koza, mamsmak.com