Reklama

Okra: Doskonała dla diabetyków i przyszłych mam

Okra, nazywana często piżmem jadalnym lub palcem damy, dostarcza niezbędnych składników odżywczych, dzięki czemu fenomenalnie wpływa na zdrowie. Jej walory od wieków docenia medycyna naturalna, a pozyskiwany z niej olej znalazł uznanie w branży kosmetycznej. Okra nie tylko świetnie urozmaici naszą dietę, ale też wzmocni naszą kondycję: m.in. pomoże obniżyć poziom cukru we krwi, wesprze prawidłowe funkcjonowanie wątroby, przyspieszy metabolizm, wzmocni wzrok i bardzo pozytywnie wpłynie na płód. Czego jeszcze warto dowiedzieć się o tej cennej roślinie? Jak ją przygotować i spożywać? Sprawdźmy, bo naprawdę warto.

Okra: Co nieco o roślinie

Okra pochodzi z Indii, ale cieszy się ogromną popularnością także na Filipinach, w Stanach Zjednoczonych oraz w Wielkiej Brytanii. Jej prozdrowotne właściwości sprawiły, że od wieków wykorzystywana jest w medycynie naturalnej. Na bazie jej nasion sporządza się preparaty, które stosowane są w leczeniu wielu chorób. Z kolei pozyskiwany z niej olej znalazł zastosowanie w branży kosmetycznej i, rzecz jasna, w przemyśle spożywczym.

Okra to doskonałe źródło składników odżywczych. Znajdziemy w niej między innymi spore ilości białka, błonnika, magnezu, wapnia, potasu oraz witaminy C i tych z grupy B. Często i chętnie sięgają po nią wegetarianie, ale nie tylko.

Reklama

Pomaga obniżyć poziom cukru we krwi

Okra to pożądany składnik jadłospisu diabetyków. Wykazuje właściwości insulinopodobne i pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Ma też niski indeks glikemiczny.

Wspiera pracę wątroby

Okra należy do grona silnych przeciwutleniaczy i zawiera substancje niezbędne w procesie detoksykacji wątroby, dzięki czemu zapewnia jej prawidłowe funkcjonowanie i chroni ją przed chorobami.

Dba o prawidłowy rozwój płodu

Okra szczególnie zalecana jest kobietom w ciąży. Spora dawka witamin z grupy B oraz kwasu foliowego sprawia, że zapewnia prawidłowy rozwój dziecka w łonie matki.

Okra dobra na wzrok

Okra to bogate źródło witaminy A i składników antyoksydacyjnych, które hamują rozwój wolnych rodników, dzięki czemu bardzo pozytywnie wpływają na wzrok i minimalizują ryzyko rozwoju zaćmy.

Poprawia trawienie

Okra stymuluje pracę całego układu pokarmowego, usprawnia trawienie i przyspiesza procesy metaboliczne.

Obniża cholesterol

Zawarte w okrze nienasycone kwasy tłuszczowe sprawiają, że pomaga obniżyć poziom cholesterolu, a tym samym zapobiegać rozwojowi chorób serca oraz układu krwionośnego.

Jak jeść okrę?

Okrę najlepiej jeść na surowo, ale równie dobrze smakuje w formie ugotowanej, marynowanej lub smażonej, dlatego warto eksperymentować i próbować różnych smakowych wariantów.

Gdzie kupić okrę?

Okrę można kupić w marketach i dobrze zaopatrzonych sklepach warzywniczych. Za kilogram zapłacimy około siedmiu złotych.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy