Okrągłe plecy u dziecka. Jak zapobiec częstej wadzie postawy?
Odpowiedni tryb życia dzieci ma zasadnicze znaczenie w profilaktyce i leczeniu wad postawy, do których należą plecy okrągłe.
Poniżej chcę państwu przedstawić pięć czynników, które mają duży wpływ na utrzymanie prawidłowej pozycji pleców.
1. Dobre nawyki
Wyćwiczenie prawidłowych nawyków, które nam pomogą utrzymać prawidłową postawę ciała - czyli na co trzeba zwrócić uwagę. W pozycji stojącej należy:
- lekko wciągnąć brzuch;
- cofnąć barki bez nadmiernego podnoszenia ich ku górze;
- brodę przyciągnąć w kierunku szyi;
- szczyt głowy wypychać ku górze - na głowie można położyć woreczek do ćwiczeń o wadze 20-30 dag. Należy uważać, aby dziecko skupiając się na utrzymaniu woreczka nie pogorszyło postawy.
Ta sama uwaga dotyczy wszystkich dodatkowych pomocy stosowanych w kontroli postawy. Dla ułatwienia i lepszej kontroli ćwiczenia można wykonywać przy ścianie lub przed lustrem.
2. Spanie i odpoczynek
Dziecko z plecami okrągłymi powinno w ciągu dnia często zmieniać pozycję, odpoczywać w prawidłowej pozycji siedzącej lub leżącej, odciążającej kręgosłup. Wszystkie dzieci powinny spać od 8 do 10 godzin w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu. Materac powinien być równy. Niewskazane są meble rozkładane. Poduszka pod głową niewielka, sięgająca do linii barków. Po przyjściu ze szkoły przez co najmniej 20-30 minut dziecko powinno odpoczywać na równym posłaniu. Należy zadbać, aby dużo i z odpowiednią aktywnością fizyczną przebywało na świeżym powietrzu.
3. Odżywianie
Pokarmy powinny być bogate w produkty mleczne, białko pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz jarzyny i owoce, które dostarczają składników mineralnych i witamin. W przypadku alergii pokarmowej dieta musi być ustalona przez dietetyka. Jest to konieczne dla zapewnienia i utrzymania ciężaru ciała odpowiedniego do wzrostu oraz ze względu na uwapnienie kości.
4. Noszenie plecaka
Książki i inne przybory szkolne trzeba jak najdłużej nosić w tornistrze, którego paski w górnej części przymocowane są nieco z boku, a nie w środku. Tornister czy plecak wraz z zawartością powinien być lekki. Może mieć kółka i uchwyt do ciągnięcia go po podłożu.
5. Czynności domowe
Już od najwcześniejszych lat trzeba uczyć dzieci prawidłowego wykonywania wszystkich czynności domowych, gdyż ma to znaczenie w profilaktyce bólów krzyża.
Do odkurzania i sprzątania używać długich rurek i szczotek na długim kiju.
Prace w ogródku i inne, m.in. wkładanie skarpet czy butów wykonywać bez nadmiernego zginania kręgosłupa, np. siedząc na stołku.
Przy dźwiganiu i podnoszeniu ciężarów należy przestrzegać zasady: prosty kręgosłup, zgięcie w biodrach i w kolanach.
Ważne zalecenia:
- Utrzymywanie prawidłowych pozycji ciała podczas nauki i odpoczynku.
- Utrzymywanie aktywności fizycznej.
- Właściwe odżywianie.
- Utrzymywanie prawidłowej postawy przy wykonywaniu wszystkich codziennych czynności.
- Zapobieganie nadmiernym przeciążeniom kręgosłupa i całego układu ruchu.
Paula Kowalczuk - fizjoterapeuta
http://www.klubrodzica.com/okragle-plecy-u-dziecka-zapobiec-tej-czestej-wadzie-postawy/