Olej kokosowy sprzymierzeńcem w walce o piękne zęby

Problem próchnicy dotyka obecnie ogromną liczbę dorosłych i dzieci. Z tym narastającym problemem można sobie częściowo poradzić poprzez regularne wizyty u dentysty i specjalistyczne pasty do zębów. To jednak czasem nie wystarczy. Dodatkowo warto wspomóc się naturalnymi sposobami, które minimalizują ryzyko wystąpienia próchnicy. Jednym z nich jest higiena jamy ustnej... olejem kokosowym.

Naukowcy odkryli, że olej kokosowy może być pomocny w walce z próchnicą i innymi problemami jamy ustnej. 

Reklama

Próchnica to nic innego, jak infekcyjna, polegająca na ich stopniowej demineralizacji i rozkładzie proteolitycznym. Do powstania próchnicy niezbędne są: węglowodany, bakterie płytki nazębnej (szczególnie paciorkowiec Streptococcus) czy podatność zębów na to schorzenie. 

W jaki sposób olej kokosowy może zapobiegać próchnicy?

Badacze z Athlone Institute of Technology w Irlandii sprawdzili właściwości oleju kokosowego i jego wpływ na próchnicę zębów. Wyniki badań pokazały, że olej działa destrukcyjnie na bakterię płytki nazębnej i dzięki temu jest w stanie walczyć z tym problemem. Olej kokosowy z zawartością enzymów trawiennych może okazać się również potencjalnym zabójcą drożdży candida albicans, powodujących pleśniawki.

Zmodyfikowany enzymatycznie olej kokosowy jest więc świetną alternatywą dla chemicznych past do zębów, ponieważ działa w małym stężeniu - wyjaśnia dr Damien Brady z Instytutu Technologii Athlone. 

Zapobiega nie tylko próchnicy, ale również korzystnie wpływa na stan całej jamy ustnej, hamując rozwój większości szczepów bakterii i drożdżaków. Jest to szczególnie istotne biorąc po uwagę dietę ludzi w dzisiejszych czasach. Jest ona często uboga i składa się przede wszystkim z przetworzonej żywności oraz cukru. Daje to rewelacyjne warunki dla rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Olej kokosowy dba też o kondycję dziąseł - przy regularnym stosowaniu eliminuje krwawienie i ból. Najlepiej, by używać go w formie nierafinowanej i tłoczonej na zimno - jest wtedy pełen składników odżywczych!

Przepis na nietoksyczną pastę do zębów

Składniki

  • Olej kokosowy (1/4 szklanki)
  • Soda oczyszczona (2 łyżki )
  • Ksylitol (4-5 łyżek)
  • Naturalny olejek miętowy lub goździkowy (ok. 1 łyżeczka)

Wymieszaj sodę oczyszczoną, ksylitol oraz olej kokosowy, aż uzyskasz jednolitą masę. Dodaj odrobinę olejku miętowego dla odświeżającego smaku.

Dodatkiem w przepisie jest soda oczyszczona, która stanowi delikatny materiał ścierny, zapewniając długotrwałe oczyszczenie. Wprowadza do jamy ustnej środowisko zasadowe, neutralizując tym samym kwasy produkowane przez drobnoustroje jamy ustnej. W kwaśnym środowisku postępują bowiem procesy gnilne, przyczyniające się do rozwoju próchnicy. Soda pochłania też zapachy, co jest ważne dla utrzymania świeżego oddechu. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje