Reklama

Olej z ogórecznika: Oczyszcza, wzmacnia i niweluje stany zapalne

Dobroczynne kwasy omega-6 sprawiają, że olej z ogórecznika lekarskiego wzmacnia nasz organizm i minimalizuje ryzyko rozwoju chorób - między innymi obniża ciśnienie krwi, zapobiega miażdżycy, łagodzi stany zapalne, korzystnie wpływa na skórę, wspomaga odchudzanie, stymuluje pracę jelit i oczyszcza organizm z toksyn. Aby zachował swoje cenne właściwości, powinien być nierafinowany, tłoczony na zimno i przechowywany w zacienionym miejscu; najlepiej w temperaturze pokojowej. Czego jeszcze warto dowiedzieć się na temat oleju z ogórecznika lekarskiego? Jak go dawkować? Wskazówki znajdziecie poniżej.

Olej z ogórecznika ma właściwości przeciwzapalne

Właściwości lecznicze pozyskiwanego z nasion ogórecznika lekarskiego oleju wiązane są z dużą zawartością kwasu gamma-linolenowego (GLA), który nie jest wytwarzany naturalnie przez organizm człowieka, tylko dostarczany wraz z pożywieniem.

Medycyna naturalna docenia olej z ogórecznika przede wszystkim za jego zdolności przeciwzapalne. Preparaty na jego bazie pobudzają krążenie krwi i pozwalają zmniejszyć ból czy obrzęki, odczuwalne m.in. przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Zmniejszają też uczucie ciężkości. Badania potwierdziły ponadto skuteczność oleju z ogórecznika w leczeniu chorób zapalnych skóry. Wspiera też terapię trądziku, a stosowany zewnętrznie poprawia ogólną kondycję skóry - skutecznie ją nawilża i wygładza.

Reklama

Po olej z ogórecznika powinny sięgać osoby dbające o sylwetkę i chcące pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Badania wykazały, że pozwala on redukować poziom gromadzenia się tkanki tłuszczowej w organizmie.

Olej z ogórecznika chroni serce

Olej z ogórecznika lekarskiego wzmacnia serce i chroni przed rozwojem chorób, takich jak zawał, arytmia czy miażdżyca. Do diety powinny włączyć go również osoby zmagając się z nadciśnieniem tętniczym i wysokim poziomem cholesterolu.

Zwolennicy medycy naturalnej wskazują również na dobroczynny wpływ oleju z ogórecznika na stan naszych jelit, proces trawienny i detoksykację organizmu.

Olej z ogórecznika uspokaja

Zawarte w oleju z ogórecznika lekarskiego kwasy tłuszczowe regulują gospodarkę hormonalną i tym samym łagodzą objawy napięcia przedmiesiączkowego, menstruacji oraz menopauzy. Badania potwierdziły dobroczynny wpływ preparatów mających go w składzie na nasze samopoczucie - koją i działają odprężająco.

Olej z ogórecznika - dawkowanie

Zalecana dawka oleju z ogórecznika lekarskiego w przypadku osoby dorosłej to maksymalnie 2,5-3 g na dzień. Przeciwwskazania obejmują przede wszystkim kobiety w ciąży, gdyż preparaty mające go w składzie mogą wywoływać skurcze. Ostrożność powinny zachować także osoby zmagające się ze stanami drgawkowymi.

Ponadto olej z ogórecznika w incydentalnych wypadkach może powodować dolegliwości pokarmowe, takie jak biegunka czy wzdęcia.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy