Oleje roślinne cenne dla kobiet
Nauka odkrywa coraz więcej dobroczynnych właściwości zdrowych tłuszczów. Warto je poznać i korzystać z nich każdego dnia.
Kiedyś powszechnie wytwarzano go w gospodarstwach. Dziś wraca do łask jako jeden z najzdrowszych olejów.
Zawiera cenne lignany
To hormony roślinne, w które olej lniany jest szczególnie zasobny. Pomagają m.in. wyregulować cykle miesiączkowe i łagodzą objawy menopauzy.
Koi układ pokarmowy
Olej lniany leczy wrzody żołądka, stany zapalne jelit, a także zapobiega tworzeniu się złogów w drogach żółciowych. Na zimno Idealny do sałatek i twarożku. Najlepiej jeść 2-6 łyżek dziennie.
Dzięki bogactwu kwasów oraz witamin oba oleje skutecznie odżywiają, a także regenerują dojrzałą i przesuszoną skórę.
Na gładkie ciało
Najlepiej wmasowywać oleje tuż po kąpieli w osuszoną ręcznikiem, ale jeszcze wilgotną skórę - zadziałają skuteczniej niż balsam z drogerii. W duecie z kryształkami cukru lub soli olejki sprawdzą się zaś jako domowe pilingi.
Odmłodzona cera
Podrażnioną mrozem lub naczynkową skórę wzmocni olejkowa maska. Aby ją zrobić, mieszamy łyżkę oleju z orzechów makadamia z rozrobionymi wodą 4 łyżkami glinki (różowej, białej). Nakładamy na twarz na ok. 15 min. Natomiast olej arganowy wymieszany z żółtkiem na majonezik pobudzi do regeneracji cerę zmęczoną, zwiotczałą i dojrzałą.
Ten egzotyczny olej zyskał miano dietetycznego, bo ułatwia kontrolowanie masy ciała.
Syci na dłużej
Po zjedzeniu potrawy z olejem kokosowym szybciej zaspokoimy głód, dłużej będziemy czuć się najedzone. W efekcie nasze posiłki nie będą tak obfite, co przełoży się na mniejszą wagę ciała.
Przyspiesza spalanie
W tym oleju znajdują się niezwykłe cząsteczki tłuszczowe (MCT). Nasz organizm nie magazynuje ich, jak innych tłuszczów, ale wykorzystuje do produkowania energii. To wspomaga przemianę materii - spalamy więcej kalorii i chudniemy.
Nie tylko na słodko
Łasuchy mogą użyć oleju zamiast margaryny do przygotowania ciast, tortów, deserów. Zastąpimy nim też masło do kanapek. Odchudzającym się polecamy zjedzenie codziennie 2 łyżek oleju.
Ostatnie badania dowodzą, że ten olej może mieć dużą rolę w zapobieganiu różnym odmianom raka, także narządów kobiecych.
Zapobiega uszkodzeniom komórek
W oliwie z pierwszego tłoczenia (extra vergine) jest składnik o nazwie oleokantal. To silny przeciwutleniacz, który potrafi zwalczać komórki nowotworowe, zaś zdrowe pozostawia nienaruszone.
Na talerzu
Antyoksydantów z naturalnych źródeł nie da się przedawkować. Oliwy możemy więc szczodrze używać do sałatek, potraw duszonych, a nawet krótkiego smażenia. Warto też, tak jak Włoszki, wypijać na czczo łyżkę tego cennego płynu.
Ten egzotyczny olej zyskał miano dietetycznego, bo ułatwia kontrolowanie masy ciała.
Syci na dłużej
Po zjedzeniu potrawy z olejem kokosowym szybciej zaspokoimy głód, dłużej będziemy czuć się najedzone. W efekcie nasze posiłki nie będą tak obfite, co przełoży się na mniejszą wagę ciała. Przyspiesza spalanie W tym oleju znajdują się niezwykłe cząsteczki tłuszczowe (MCT). Nasz organizm nie magazynuje ich, jak innych tłuszczów, ale wykorzystuje do produkowania energii. To wspomaga przemianę materii - spalamy więcej kalorii i chudniemy.
Nie tylko na słodko
Łasuchy mogą użyć oleju zamiast margaryny do przygotowania ciast, tortów, deserów. Zastąpimy nim też masło do kanapek. Odchudzającym się polecamy zjedzenie codziennie 2 łyżek oleju.
Niemal co trzecia Polka ma nadciśnienie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka chorób układu krążenia, w której dużą rolę odgrywa dieta wzbogacona w olej rzepakowy.
Zawiera idealny zestaw kwasów
Zdaniem wielu dietetyków olej rzepakowy może być podstawą diety bogatej w warzywa i owoce, uważanej za najzdrowszą dla układu krążenia. Olej ten zawiera bowiem idealne proporcje kwasów omega-3 i omega-6 (stosunek 1:2), które zapobiegają miażdżycy oraz zmniejszają ryzyko zawału.
Kuchenne zalety
Olej rzepakowy jest trzy razy trwalszy niż np. lniany. Można go stosować i do smażenia, i do doprawiania sałatek lub surówek. Dla wielu osób ważne może być to, że nie ma charakterystycznego smaku ani zapachu.