Reklama

Reklama

Olejki eteryczne łagodzą objawy menopauzy

Dokucza ci rozdrażnienie, miewasz uderzenia gorąca albo problemy ze snem? Wypróbuj aromaterapię! Zabiegi z użyciem intensywnie pachnących olejków nie tylko odprężą cię i zrelaksują, ale też zmniejszą przypadłości.

Menopauza to naturalna faza w życiu każdej kobiety. Jedne z nas znoszą ją lepiej, innym przez długie miesiące jej objawy dają się we znaki. W przetrwaniu tego niełatwego okresu – poza metodami farmakologicznymi – pomocne bywają również naturalne sposoby. Jednym z najskuteczniejszych jest aromaterapia. Dobroczynne substancje ulatniające się z odpowiednio dobranych olejków eterycznych wpływają na poziom estrogenów, przywracając harmonię emocjonalną, tonując nastroje i wzmacniając organizm. Do zabiegów aromaterapeutycznych, które zwalczają objawy klimakterium, należą przede wszystkim kąpiele, masaże oraz rozpylanie olejków w kominku aromaterapeutycznym. Nie wiesz, w jaki sposób wykorzystać cudowną moc zapachów do złagodzenia symptomów menopauzy? Oto nasze podpowiedzi.

Reklama

Zapobiegają zatrzymaniu wody

Często czujesz się obrzmiała i ociężała? Puchną ci nogi, stopy i ręce? Zdaniem naukowców na takie dolegliwości skarży się blisko 90% kobiet w okresie przekwitania. Olejki eteryczne łagodzą objawy menopauzy Dokucza ci rozdrażnienie, miewasz uderzenia gorąca albo problemy ze snem? Wypróbuj aromaterapię! Zabiegi z użyciem intensywnie pachnących olejków nie tylko odprężą cię i zrelaksują, ale też zmniejszą przypadłości.

Jeżeli chcesz zastosować olejek eteryczny bezpośrednio na skórę, wcześniej rozcieńcz go olejem, np. kokosowym, w proporcji 1 kropla olejku na 5-6 kropli zwykłego oleju. 


Co pomoże? 

Jeżeli zauważyłaś u siebie skłonność do zatrzymywania wody w organizmie, sięgnij po olejek cytrynowy, eukaliptusowy, majerankowy lub jałowcowy

Przepis I: Do wanny z ciepłą wodą dodaj po 15-20 kropli olejku jałowcowego, z geranium oraz cyprysowego. Pozostań w kąpieli przez 10-15 min. Zabieg powtarzaj 3 razy w tygodniu. 

Przepis II: 3 krople olejku eukaliptusowego oraz 2 krople olejku jałowcowego zmieszaj z 1 łyżką stołową oleju bazowego, np. z pestek winogron, rzepakowego albo lnianego. Gotową mieszaniną masuj ciało od dołu ku górze: zacznij od kostek, potem posuwaj się w górę nóg, a następnie ugniataj pośladki, brzuch, klatkę piersiową i ręce. 

Powstrzymują uderzenia gorąca

Uczucie ciepła przepływającego przez całe ciało z towarzyszącym mu poceniem się i wypiekami na twarzy jest jednym z najbardziej uciążliwych objawów menopauzy.

Co pomoże? 

Wypróbuj olejki: melisowy, miętowy, geraniowy, lawendowy i neroli

Przepis I: Do wanny wlej po 3 krople olejku lawendowego, geraniowego, sandałowego i 1 kroplę olejku miętowego. Kąp się 20-30 minut. 

Przepis II: 2 razy w tygodniu masuj ciało mieszaniną 5 kropli olejku melisowego, 1 kropli olejku miętowego i 1 łyżki stołowej oliwy. Przyczyną drażliwości, napięcia emocjonalnego i wahania nastrojów, które odczuwa w okresie klimakterium większość kobiet, jest spadek poziomu estrogenów, wynikający z wygasającej funkcji jajników. 

Aby pokonać zmienne nastroje, wystarczy sięgnąć po olejki: geraniowy, manuka, sosnowy, rozmarynowy, z szałwii

Przepis I: W kominku aromaterapeutycznym podgrzej 5 kropli olejku z szałwii, 4 krople olejku manuka i 1 kroplę olejku sandałowego. Zabieg taki przeprowadzaj raz dziennie, np. wieczorem. 

Przepis II: Do wanny dodaj po 3 krople olejku rozmarynowego i lawendowego. Relaksuj się przez 20 minut. Na bóle i osłabienie struktury kości skarży się wiele kobiet w okresie przekwitania. Na szczęście można z tym skutecznie walczyć.

Aby wzmocnić kości, sięgnij po olejek golteriowy oraz tatarakowy

Przepis: 4 krople olejku golteriowego (lub tatarakowego) i 1 kroplę olejku miętowego (dla ładnego zapachu) zmieszaj z 1 łyżką oliwy i wmasuj w bolące miejsce. Powstrzymują uderzenia gorąca, zwalczają bezsenność, wzmacniają kości.

Naj

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje