Reklama

Olejki eteryczne - właściwości i zastosowanie

Pachnące wyciągi z roślin od wieków uważane są za eliksiry zdrowia. Słusznie, bo każda kropla eterycznego olejku jest pełna składników leczniczych. Żeby osiągnąć efekt terapeutyczny, należy jednak wiedzieć jakie właściwości mają poszczególne olejki. Każdy z nich pomaga bowiem na inny zestaw dolegliwości. Cenne wskazówki, które pozwolą ci rozpocząć przygodę z aromaterapią, znajdziesz poniżej.

Olejek lawendowy


Jego wspaniały zapach uspokaja, łagodzi napięcie i lęki, wywołuje pozytywne emocje. Dlatego od wieków wykorzystuje się go w leczeniu stanów depresyjnych i bezsenności.

Jak go stosować?

Najlepiej otoczyć się aromatyczną mgiełką rozpyloną ze specjalnego dyfuzora elektrycznego. Można też użyć w tym celu kominka zapachowego ze świeczką, uważając, by nie podgrzewać za bardzo olejku, gdyż ciepło osłabia jego właściwości.

Olejek z mięty pieprzowej


Potrafi nie tylko pokonać problemy trawienne, ale też przegonić zbliżający się atak migreny. Usprawnia krążenie krwi, lekko pobudza, a dzięki chłodzącym właściwościom mentolu działa przeciwbólowo.

Reklama

Jak go stosować?

Na palce wskazujące nanosimy po kropli olejku, a następnie wmasowujemy go w skronie i czoło, zakreślając małe kółeczka. Trzeba przy tym uważać, by olejek nie dostał się do oczu (w takim wypadku obficie przemyj oczy zimną wodą).

Olejek czosnkowy


Jest czystą esencją tej leczniczej rośliny i zawiera najcenniejsze w niej związki siarkowe w skoncentrowanej postaci. Zanim nastała era antybiotyków, wykorzystywano go w leczeniu krztuśca, zapalenia oskrzeli, a także na wzmocnienie w okresie infekcji.

Jak go stosować?

Raz dziennie, od 1 do 6 kropli. Olejek najlepiej nanieść na kromkę chleba, ponieważ jest bardzo intensywny. Można też kupić w aptece gotowe preparaty w kapsułkach (ok. 35 zł/100 szt). Najczęściej eteryczny olejek czosnkowy jest w nich wymieszany ze zwykłym olejem, np. sojowym.

Olejek kminkowy

Ma działanie przeciwskurczowe, poprawia perystaltykę jelit i zapobiega gromadzeniu się w nich gazów. Dzięki tym właściwościom stosowany jest jako składnik wielu naturalnych leków wspomagających trawienie.

Jak go stosować?

Doustnie – 5 kropel olejku mieszamy dokładnie z odrobiną ciepłej wody i pijemy po jedzeniu, do 3 razy dziennie. Olejek można mieszać też z oliwą, tranem lub miodem.

Olejek pieprzowy

Obniża napięcie nerwowe, łagodzi zmęczenie fizyczne i psychiczne, a jednocześnie pobudza do działania. Wspaniale rozgrzewa i działa też jak afrodyzjak. Często jest stosowany w kompozycjach zapachowych… męskich wód toaletowych.

Jak go stosować?

W kominkach lub dyfuzorach elektrycznych do aromaterapii. Wdychanie pachnącej mgiełki po całym dniu pracy pozwoli nam się szybciej zregenerować. Najlepiej zadziała mieszanina kilku kropel olejku pieprzowego i rozmarynowego.

Praktyczna rada: Rozrobiony z oliwą olejek warto wlać do buteleczki, mieć przy sobie i w chwilach zmęczenia nanieść kilka kropel w nadgarstek.

Olejek eukaliptusowy


Wdychanie jego zapachu skutecznie udrożnia nos, ale nie tylko. Wyciąg z liści drzewa eukaliptusa zmniejsza gorączkę i działa napotnie. Ulgę przynosi też przy zapaleniu gardła i jamy ustnej.

Jak go stosować?

W ciągu dnia skrapiamy chusteczkę higieniczną kilkoma kroplami olejku, przykładamy do nosa i wdychamy. Na noc nacieramy klatkę piersiową mieszanką z 5 kropli olejku i łyżki oliwy z oliwek lub oleju winogronowego. W razie bólu gardła robimy płukankę – 5 kropli olejku eukaliptusowego dodajemy do szklanki ciepłej, przegotowanej wody.

Ważna rada: olejku eukaliptusowego nie stosujemy doustnie, gdyż może on wchodzić w reakcje z lekami, np. dla cukrzyków.

Olejek tymiankowy

Rozrzedza gęstą wydzielinę zalegającą w oskrzelach, dzięki czemu łatwiej się jej pozbyć, a wraz z nią oczyścić drogi oddechowe z chorobotwórczych drobnoustrojów. Substancje olejku działają ponadto odkażająco, co dodatkowo przyspiesza powrót do zdrowia.

Jak go stosować?

Objawy infekcji najskuteczniej złagodzi inhalacja parowa. Do miseczki z dwoma szklankami gorącej wody dodajemy 20-30 kropel olejku tymiankowego. Przykrywamy głowę ręcznikiem, nachylamy się nad naczyniem i przez ok. 5 minut wdychamy opary.

Podobne, choć nieco słabsze działanie ma gorąca kąpiel z olejkiem: 1 łyżeczkę esencji wlewamy do wanny, dopełniamy do 1/3 wodą o temp. 37-38 °C i odpoczywamy w niej przez 15 minut.

Jakie olejki kupować?

Wybieramy olejki w 100% naturalne. Olejki zapachowe, które stanowią mieszaninę składników naturalnych i syntetycznych lub w całości są syntetyczne nie mają działania leczniczego. Dobry olejek ma tylko jedną nazwę na liście składników INCI, zakończoną nazwą „oil” .

Nie nakładamy ich bezpośrednio na skórę. Zawsze należy je rozcieńczyć, np. z oliwą, ponieważ stężone zbyt silnie działają i mogą oparzyć. W przypadku kąpieli trzeba dobrze wymieszać olejek z wodą.

Uwaga! Nie powinno się ich stosować: w czasie ciąży, karmienia, w przypadku astmy, alergii, epilepsji.

Uwaga!

* Potrawy słodkie i tłuste przyspieszają wchłanianie olejków eterycznych z przewodu pokarmowego do krwi i limfy i nasilają ich działanie.

* Olejki traktujemy jak leki, dlatego nie przekraczamy zalecanych dawek. Mogłoby to wywołać skutki uboczne, np. biegunkę.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy