Reklama

Optymiści żyją dłużej

Czy jest jakiś związek między osobowością a predyspozycjami zdrowotnymi? W powszechnym mniemaniu do dłuższego życia przyczynia się optymistyczne nastawienie.

Trudno jednoznacznie określić czy osobowość człowieka wywiera na jego zdrowie negatywne czy pozytywne skutki. Istnieją jednak dowody na to, że zdrowi społecznie, towarzysko nastawieni, ustabilizowani psychicznie ludzie rzadziej zapadają na choroby niż malkontenci i pesymiści. Ale sam optymizm długowieczności nie gwarantuje.

Przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wczesnej śmierci i wystąpienia bólu w podeszłym wieku, zwiększenia życiowej energii i ochrony przed chorobami serca. Optymiści znacznie szybciej przebywają rekonwalescencję po operacjach chirurgicznych.

Reklama

Skłonność do frustracji i popadania w gniew może natomiast prowadzić do palenia tytoniu, nadmiernego spożywania alkoholu i nabycia niewłaściwych zwyczajów żywieniowych. Z kolei optymiści nie ulegają zbyt łatwo nałogom lub potrafią z nich szybciej wyjść. Są bardziej otwarci na porady lekarskie, co zwiększa szanse na długie życie. Mają też wzmocniony system odporności - ten mechanizm nie jest jednak do końca rozpoznany.

Ale i inne czynniki wpływają na zdrowie i długość życia. Naukowcy badający optymistów wrócili do ich dzieciństwa i prześledzili warunki życia oraz osobiste cechy charakteru. Długowieczni okazali się w dzieciństwie sumienni, dokładni, zdyscyplinowani, rozważni, ostrożni, rzetelni i chętni do działania. I te cechy zdają się mieć większy wpływ na długość życia niż sam optymizm.

Czy jednak optymizm promuje zdrowie czy to raczej zdrowi ludzie mają tendencję (i powody), by być optymistami? Kierunek zależności jest nieznany. Do głosu dochodzą jeszcze czynniki zewnętrzne, jak: edukacja, rasa, bagaż genetyczny, płeć, dostęp do służby zdrowia i oczywiście zdrowie z odrobiną szczęścia.

Optymizm to cenna cecha, o którą warto się troszczyć. Może nie od urodzenia jesteś pogodnego usposobienia, może w dzieciństwie nie cechowała cię sumienność czy zdyscyplinowanie, ale to nie powód do smutku. Wciąż jest czas na nadzieję czyli optymizm.

Myśl pozytywnie, nigdy nie jest za późno na zmiany. Zawsze możesz zacząć cieszyć się życiem. Dbaj o siebie. Odżywiaj się właściwie. Nie pal. Regularnie ćwicz. Tych kilka przykazań służyć może nie tylko pesymistom, ale też urodzonym optymistom!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | optymizm
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy