Orzechy laskowe – 10 korzyści dla zdrowia
Orzechy laskowe to jedno z najsmaczniejszych źródeł niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Obfitują w witaminę młodości – E. Są wysokokaloryczne, ale mają wysoką wartość odżywczą, więc żadna kaloria nie będzie pustą. Co cennego jeszcze z nich zyskamy i komu przyniosą najwięcej korzyści?
Złota zasada umiaru sprawdza się również w kwestii spożywania produktów wartościowych odżywczo. Jedna garść orzechów laskowych w ciągu doby to optymalna porcja, która pozwoli dostarczyć komórkom cennych składników i nie przeholować z nadmiarem kalorii. Jakie korzyści przyniesie nam włączenie orzechów laskowych do jadłospisu?
1. Wzmacniają serce
Orzechy laskowe są dobrym źródłem nienasyconych tłuszczów i nie zawierają cholesterolu. Obfitują też w magnez - pierwiastek kluczowy dla dobrej pracy mięśnia sercowego.
2. Działają antynowotworowo
Są źródłem alfa-tokoferolu (rodzaj witaminy E), któremu dowiedziono działanie prewencyjne względem chorób nowotworowych, szczególnie pęcherza moczowego. Laskowe to również bogate źródło manganu, pierwiastka o silnych właściwościach antynowotworowych.
3. Korzystne przy redukcji masy ciała
Na pozór wydaje się paradoksem, że orzechy cechujące się wysoką kalorycznością mają być pomocne w diecie odchudzającej. Owszem, to zadziała, jednak dla osiągnięcia takiego efektu konieczne jest zachowanie umiaru. Jedzmy orzechy w małych ilościach. Przed posiłkiem wystarczy kilka sztuk. One obfitują w błonnik, dzięki czemu wypełniając żołądek gaszą tak zwany wilczy głód i pozwalają zjeść mniejszą porcję dania głównego.
4. Usprawniają metabolizm
Dzięki błonnikowi orzechy działają stymulująco na jelita. Usprawniając ich perystaltykę, przyspieszają oczyszczanie organizmu z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Sprawny metabolizm to lepsze przyswajanie składników odżywczych, dobre samopoczucie i więcej sił witalnych.
5. Korzystne dla układu pokarmowego
Zawarty w orzechach mangan sprzyja prawidłowym procesom trawiennym. Dzięki jego obecności orzechy laskowe mogą odegrać ważną rolę w syntezie cholesterolu i kwasów tłuszczowych. Działają też stymulująco na procesy metaboliczne węglowodanów i białek.
6. Zalecane w diecie diabetyków
Z uwagi na bogactwo błonnika pokarmowego orzechy laskowe zapobiegają nadmiernemu wzrostowi poziomu cukru we krwi. Pozwalają ponadto redukować poziomu cholesterolu. Stanowią tym samym doskonałą prewencję zagrożeń związanych z wysokim poziomem cukru i cholesterolu.
7. Rekomendowane dla ciężarnych i matek karmiących
Prawidłowe odżywianie w trakcie ciąży jest niezwykle ważne, zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka. Orzechy laskowe są źródłem wielu składników odżywczych istotnych dla odpowiedniego przebiegu ciąży. Pomogą uzupełnić niedobory kwasu foliowego, żelaza i wapnia. Są też cennym produktem dla matek karmiących.
8. Sprzyjają dobrej pracy mięśni, kości i stawów
Obecny w nich magnez odgrywa zasadniczą rolę w utrzymaniu poziomu wapnia w organizmie. Umożliwia również prawidłowy proces kurczenia się mięśni, zapobiegając ich przeciążeniu i pozwala na zmniejszenie napięcia mięśniowego. Magnez i wapń mają również kluczowe znaczenie dla zdrowia kości i stawów.
9. Wzmacniają system nerwowy
Dzięki bogactwu witamin z grupy B i kwasów omega-3 orzechy laskowe działają wzmacniająco na system nerwowy, są pomocne w redukowaniu stresu i wpływają korzystnie na zdolności poznawcze.
10. Wspierają odporność
Orzechy laskowe to prawdziwa skarbnica składników odżywczych, które są niezbędne dla niezakłóconego przepływu krwi. Nieskrępowany przepływ krwi to lepsze odżywienie i dotlenienie wszystkich komórek organizmu, co jest najskuteczniejszą tarczą obronną przed drobnoustrojami chorobotwórczymi.
Ewa Koza, mamsmak.com