Osiem błędów w leczeniu przeziębienia
Nie tylko opóźniają wyjście z infekcji – mogą także stać się przyczyną nowych kłopotów zdrowotnych.
Oto najczęstsze nieprawidłowości, które popełniamy, kiedy dopadnie nas wirus wywołujący przeziębienie. Czy zdarza ci się, że:
1. Mimo dolegliwości idziesz do pracy. Kaszlesz, kichasz, masz gorączkę, a mimo to nie kładziesz się do łóżka. "Przechodzona" infekcja grozi powikłaniami, takimi jak zapalenie zatok, oskrzeli i płuc, ucha, a nawet osierdzia. Gdy tylko poczujesz się gorzej, połóż się na co najmniej 3 dni do łóżka. Oszczędzając siły, pomożesz organizmowi zwalczyć infekcję.
2. Łykasz witaminę C i wapno. Wierzysz, że substancje te pomogą Ci szybciej wyzdrowieć. Tak się nie stanie. Nadmiar witaminy C sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych. Wapno zagęszcza wydzielinę - katar się zmniejsza, odkrztuszasz mniej śluzu. To niedobrze, bo wydzieliny trzeba się pozbyć! Zalegając w drogach oddechowych, jest świetną pożywką dla bakterii - przeziębienie może przejść w infekcję bakteryjną, a wtedy konieczny jest antybiotyk.
3. Stosujesz leki "na zapas". Leczysz objawy, których nie masz. Dokucza Ci np. katar i kaszel, a łykasz złożone leki zawierające substancje zwalczające gorączkę i ból gardła. Przy kaszlu stosuj lek przeciwkaszlowy, przy bólu gardła ssij tabletki itd. itd.
4. Zażywasz za wiele leków. Chcesz szybko stanąć na nogi, łykasz więc różne reklamowane preparaty. W lekach złożonych, które łagodzą objawy infekcji - ból głowy i mięśni, gorączkę, kaszel i katar - są te same substancje czynne, np. paracetamol albo psudoefedryna. Zażywając je w różnych preparatach, łatwo przekroczyć zalecaną dawkę substancji czynnej. Zatrucie paracetamolem może wywołać niewydolność wątroby. Jest jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji na oddziałach toksykologii. Chcąc brać lek złożony, wybierz jeden. Możesz brać leki pojedyncze, np. aspirynę czy ibuprofen na ból i gorączkę, krople na katar.
5. Za długo używasz leków na katar. Dotyczy to kropli do nosa z ksylometazoliną, oksymetazoliną, nafazoliną oraz tabletek i kropli z pseudoefedryną. Obkurczają one naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa i ułatwiają oddychanie. Używasz ich więc kilka razy dziennie. Śluzówka szybko się "uzależnia się" - bez kropli przestaje się obkurczać. Odstawienie leku sprawia, że katar wraca ze zdwojoną siłą, śluzówka jest podrażniona. Leków na katar nie należy używać dłużej niż 4-5 dni. Długotrwale można stosować roztwór soli morskiej lub sól fizjologiczną w aerozolu.
6. Stosujesz niewłaściwy syrop na kaszel. Przy suchym powinien to być preparat powstrzymujący kaszel. Przy mokrym wykrztuśny - usuwa wydzielinę. Ten rodzaj syropu zażyj ostatni raz o 17.00. Nasila on kaszel, a to może przerywać sen.
7. Niepotrzebnie sięgasz po antybiotyk. Ten lek nie zwalcza wirusów, a niszczy korzystną florę bakteryjną w jelitach. Powoduje spadek odporności i biegunki. Nigdy nie bierz antybiotyków na przeziębienie!
8. Przedłużasz leczenie na własną rękę. Łykasz różne preparaty ponad tydzień, zmieniasz je i łączysz w różnych konfiguracjach. To grozi powikłaniami. Jeśli po 5-7 dniach nie ma poprawy, idź do lekarza.