Oto najlepsza witamina na stawy. Są nowe wyniki badań
Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba autoimmunologiczna i zapalna. Zdaniem naukowców istnieją działania, które mogą wspomóc leczenie. Wyniki badań wskazały, że w tym celu można stosować suplementy z witaminą, która pozytywnie wpływa na stawy. O jaką witaminę chodzi?
Reumatoidalne zapalenie stawów lub RZS to choroba autoimmunologiczna i zapalna. Polega ona na tym, że układ odpornościowy omyłkowo atakuje zdrowe komórki w organizmie i przez to powoduje stan zapalny w dotkniętych częściach ciała.
RZS może wpływać na inne tkanki, a także powodować problemy w narządach, takich jak płuca, serce i oczy.
Czytaj również: Pięć prostych sposobów na bóle stawów i kości
W "European Journal of Clinical Nutrition" opublikowano badanie dotyczące witaminy E. Naukowcy z Chin prześwietlili, jak jej suplementacja wpływa na RZS. W analizie statystycznej wielu badań zauważyli, że suplementy z witaminą E mają korzystny wpływ na chore stawy.
Zdaniem autorów badania "zdolność witaminy E do przywracania bariery jelitowej i poprawy przewodu pokarmowego może być powiązana z zapobieganiem i leczeniem reumatoidalnego zapalenia stawów. Suplementy witaminy E stosowane regularnie mogą pomóc osobom z RZS zmniejszyć dyskomfort w obrębie stawów, obrzęk i sztywność, a także poprawić ogólną jakość życia".
Należy jednak mieć na uwadze, że rozpoczęcie suplementacji witaminy E powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Wszystko przez to, że może wchodzić w niekorzystne reakcje z niektórymi lekami.
Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który m.in. może opóźniać procesy starzenia. Jest rozpuszczalna w tłuszczach, dlatego też należy dostarczać ją organizmowi w ich towarzystwie.
Witamina E warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Uznaje się, że pomaga w zapobieganiu lub opóźnieniu choroby wieńcowej oraz chroni przed rozwojem nowotworów. Poza tym przeciwdziała tworzeniu się blaszki miażdżycowej, a także jest niezbędna do prawidłowego działania układu rozrodczego.
Źródłem witaminy E są głównie produkty pochodzenia roślinnego. Znajduje się m.in. w olejach roślinnych, przede wszystkim słonecznikowym. Można ją spotkać także w orzechach, produktach zbożowych oraz zielonych warzywach takich jak sałata, szpinak i kapusta.
***
Zobacz także: Zioła, które warto pić przy chorobach reumatycznych