Reklama

Witamina E zatrzymuje młodość. Gdzie jest jej najwięcej?

Witamina E, nazywana "witaminą młodości" jest ważnym przeciwutleniaczem, niezbędnym nie tylko dla zachowania zdrowia, ale także dobrego wyglądu. Eliminuje ona wolne rodniki, które uszkadzają DNA komórek i przyspieszają procesy starzenia się organizmu, dba o metabolizm mięśni i umożliwia prawidłową syntezę tłuszczów. Co jeszcze warto wiedzieć o witaminie E i gdzie jest jej najwięcej?

Witamina E: Na co działa?

Witamina E to grupa organicznych związków chemicznych tzw. tokoferoli. Pełni ona rolę niezbędnego składnika pokarmowego, rozpuszcza się w tłuszczach i jest magazynowana w organizmie, głównie w tkance tłuszczowej i nadnerczach. Nie jest wydalana. 

Witamina E jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Zwalcza wolne rodniki, chroni organizm przed stresem oksydacyjnym, zapobiega uszkodzeniom komórek, wspiera gojenie ran i zapobiega obrzękom. Witamina E pomaga również w zachowaniu właściwej krzepliwości krwi, wpływa na wydolność mięśni i wspiera funkcjonowanie wzroku.

Witamina E nie bez powodu nazywana jest też witaminą młodości. Opóźnia procesy starzenia się skóry, odżywia ją, regeneruje, natłuszcza i nawilża. To dlatego znaleźć ją można w wielu kosmetykach do pielęgnacji twarzy, zwłaszcza o działaniu przeciwzmarszczkowym. 

Witamina E nazywana jest także naturalnym filtrem UV, więc często znajduje się w kremach i balsamach do opalania. U kobiet wspiera również owulację i właściwy rozwój płodu – jest więc niezbędna w ciąży! U mężczyzn wpływa na wytwarzanie nasienia i produkcję hormonów i zaliczana jest do grupy najważniejszych witamin na potencję. 

Reklama

Witamina E: Gdzie występuje?

Witamina E znajduje się zarówno w produktach pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego. Znajdziemy ją w oliwie z oliwek, migdałach, oleju słonecznikowym, orzechach laskowych, kiełkach oraz zarodkach nasion zbóż. Spore ilości witaminy E znajdują się również w pomidorach, brokułach, brukselce, brzoskwiniach, czarnej porzeczce, jagodach i malinach. Najlepiej spożywać świeże owoce i warzywa - poddając produkty działaniu wysokiej temperatury, powodujemy rozkład witaminy E.

Osoby jedzące produkty zwierzęce i odzwierzęce powinny sięgać po łososia, mintaja, śledzie, jajka, mleko i produkty mleczne. Do diety warto włączyć również pełnowartościowe pieczywo oraz makaron. 

Witamina E: Niedobór

Niedobór witaminy E u osób z dobrze zbilansowaną, zdrową dietą zdarza się bardzo rzadko, ale jeśli już do niego dojdzie, to objawia się:

  • zmęczeniem
  • rogowaceniem naskórka
  • osłabieniem koncentracji 
  • anemią
  • zwiększoną podatnością na infekcje
  • pogorszeniem się wzroku
  • bezpłodnością

Na braki witaminy E najbardziej narażone są osoby chore na celiakię i mukowiscydozę, palacze, kobiety stosujące antykoncepcję oraz dzieci przedwcześnie urodzone. 

Witamina E: Jak stosować?

Osoby cierpiące na niedobory witaminy E w pierwszej kolejności powinny sięgać po jej naturalne źródła i zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę. Jeśli już zdecydują się na preparaty z witaminą E, powinny pamiętać, że nie należy przyjmować ich na czczo, lecz w trakcie lub po posiłku zawierającym tłuszcze.

Witaminę E możemy także nakładać bezpośrednio na twarz w celu odżywienia jej, nawilżenia i przeciwdziałania powstawaniu zmarszczek. Jak to zrobić?

  • Zwilż skórę za pomocą hydrolatu lub toniku, dobranego do skóry
  • Użyj witaminy E na twarz w kroplach – rozprowadź kilka kropel na skórze
  • Intensywniej zadbaj o miejsca zagrożone zmarszczkami mimicznymi i skórę pod oczami
  • Nadmiar kropli możesz wmasować w paznokcie i suche skórki, by je odżywić.

 ***

Zobacz również:

Objawy niedoboru witaminy D zobaczysz na skórze

Często łapiesz infekcje? Powodem może być niedobór witaminy K

Witamina P. Zapomniana, a tak przydatna






INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: witamina E
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy