Reklama

Zioła, które warto pić przy chorobach reumatycznych

Choroby reumatyczne dotyczą coraz młodszych ludzi. Wielu wciąż szuka skutecznych metod łagodzenia towarzyszącego im bólu i innych, charakterystycznych dla reumatyzmu dolegliwości. Warto przypomnieć sobie o ziołach. Natura daje nam wiele możliwości. Jakie zioła będą pomocne przy schorzeniach reumatycznych? Wyjaśniamy!

Leczenie chorób reumatycznych

Każda jednostka chorobowa wymaga dogłębnej diagnozy i specjalistycznej konsultacji. Choroby reumatyczne wiążą się najczęściej z koniecznością stosowania farmakoterapii, która nie jest wolna od skutków ubocznych. Warto zatem - w zależności o zaawansowania zmian chorobowych - zastanowić się nad możliwością włączenia do diety naparów ziołowych. Byle nie na własną rękę, a po konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Zioła są zazwyczaj wolne od działań niepożądanych, ale - podobnie jak leki - mogą wchodzić w interakcje. I z lekami, i z innymi ziołami. Dlatego każdy, kto leczy schorzenia przewlekłe, powinien omówić z lekarzem możliwość włączenia ziół. 

Reklama

Zobacz również: Jak się pozbyć bóli reumatycznych babcinym sposobem?

Po jakie zioła sięgnąć w chorobach reumatycznych?

Przy schorzeniach reumatycznych najwięcej korzyści przyniosą zioła o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Stosowane regularnie pomagają hamować rozwój choroby i łagodzić wynikające z niej dolegliwości, szczególnie bólowe.

Sprawdzają się zioła i przyprawy o działaniu rozgrzewającym. Poprawiając ukrwienie tkanek i dając przyjemne uczucie ciepła, złagodzą ból. Jakie zioła wybrać?

Zobacz również: Na reumatyzm cierpią coraz młodsi

Schorzenia reumatyczne: 10 najskuteczniejszych ziół

1.     Diabelski pazur

Nazywany też czarcim pazurem i harkoroślą rozesłaną. Roślina pochodzi z południowo-zachodnich rejonów Afryki. Rośnie na pustyni. Nie zniechęcają jej nawet wielomiesięczne susze, stąd jej wyjątkowe właściwości. Surowcem zielarskim są korzenie diabelskiego pazura, zebrane w porze deszczowej.

Ma silne właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jest rekomendowany pomocniczo w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, zapaleniu ścięgien i więzadeł oraz schorzeniach reumatycznych.

2.     Imbir

Zdecydowanie bardziej popularny w Polsce imbir sięga swoimi korzeniami Azji Południowo-Wschodniej. Surowcem zielarskim jest świeże i suszone kłącze. W leczeniu schorzeń reumatycznych wykorzystuje się właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe imbiru. Jest polecany w stanach zapalnych stawów, przy zmianach zwyrodnieniowych, bólach mięśniowych i pourazowych oraz wszelkich schorzeniach reumatycznych.

3.     Dzika róża

Najmniej egzotyczna w pierwszej trójce roślin, po które warto sięgnąć przy schorzeniach reumatycznych, dzika róża - zgodnie z nazwą - rośnie dziko, a do tego za przysłowiową miedzą. Powszechnie znana jako królowa odporności, bo ma najwyższą zawartość witaminy C, ma też silne właściwości przeciwzapalne. Wszystko za sprawą tajemniczo brzmiącego składnika o nazwie "galaktolipid". To on daje dzikiej róży właściwości przeciwreumatyczne.

4.     Kadzidłowiec indyjski

Brzmi egzotycznie, bo pochodzi z Azji i Afryki Północnej. Pozyskiwany z rośliny surowiec zielarski ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwartretyczne. Znajduje zastosowanie w chorobach stawów, takich jak zwyrodnienia czy reumatoidalne zapalenie stawów.

5.     Biała wierzba

Surowcem zielarskim jest wysuszona kora wierzby białej. Jest w niej prawdziwe bogactwo związków aktywnych biologicznie, których suma działania pozwala osiągnąć efekt przeciwgorączkowy, przeciwzapalny i przeciwbólowy. Jest zalecana pomocniczo w leczeniu schorzeń reumatycznych. 

6.     Czarna topola

Należąca do rodziny wierzbowatych czarna topola również ma działanie przeciwreumatyczne. Surowcem zielarskim są jej pączki, liście i kora.

7.     Czarnuszka

Małe ziarenka czarnuszki są - odwrotnie do rozmiaru - prawdziwą potęgą w trosce o zdrowie. Mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Sprzyjają też usuwaniu toksyn i złogów, co kluczowe w leczeniu chorób reumatycznych.

8.     Anyż

Doskonale rozgrzewa i znosi dolegliwości bólowe. Warto skorzystać z właściwości anyżu również w chorobach reumatycznych. 

9.     Ostra papryka

Już szczypta ostrej papryki potrafi porządnie rozgrzać i zmniejszyć dolegliwości bólowe. Dobrze mieć ją pod ręką przy dolegliwościach reumatycznych.

10.  Czosnek niedźwiedzi

Zarówno świeże, jak i suszone liście czosnku niedźwiedziego przyspieszają regenerację stawów i poprawiają ich funkcjonowanie. Roślina działa przeciwzapalnie. Warto jej teraz poszukać. Wszak maj jest miesiącem czosnku niedźwiedziego.

***

Zobacz również:

Domowe sposoby na reumatyzm

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zioła | imbir | czosnek niedźwiedzi | dzika róża | czarnuszka | anyż
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama