Pajączki i znamiona na skórze - jak i kiedy można je usunąć?
Pieprzyki, pajączki, znamiona - nawet te, które dodają nam charakteru często są na celowniku ich posiadaczy. Dlaczego? Ponieważ tego typu zmiany skórne kłócą się z nasza wizją gładkiej, nieskazitelnie jednorodnej skóry. Na szczęście medycyna estetyczna otwiera przed nami coraz to nowe możliwości usunięcia niechcianych znamion. Kiedy jest to możliwe? W jaki sposób najlepiej to zrobić? Tego dowiesz się z dalszej lektury.
Teleangiektazje naczyniowe, potocznie nazywane „pajączkami”, najczęściej są usuwane poprzez wykorzystanie lasera lub – w przypadku małych zmian – nieco starszej metody, jaką jest elektrokoagulacja.
Po tego typu ingerencji na skórze powstaje odczyn zapalny i tworzą się strupki. Okres gojenia trwa od kilku nawet do kilkunastu dni. Ryzyko przebarwień pozapalnych zwiększa się pod wpływem promieni słonecznych, dlatego zaleca się przeprowadzenie takich zabiegów głównie jesienią i zimą.
Najnowocześniejsze, zaawansowane technologicznie urządzenia laserowe pozwalają na łagodne usunięcie rozszerzeń naczyń leżących na różnych głębokościach. Zanim jednak zdecydujemy się na któryś z zabiegów, powinniśmy skonsultować się z lekarzem flebologiem, bo niejednokrotnie zdarza się, że „pajączki” w rzeczywistości są pierwszymi objawami niewydolności żylnej, a jej stwierdzenie wymaga zupełnie odmiennego postępowania.
Pora roku nie ma tu istotnego znaczenia. O ile znamię nie wymaga pilnego usunięcia, część lekarzy nie zaleca wycinania ich w czasie bardzo dużych upałów, bo może to trochę pogarszać gojenie. Z przyczyn praktycznych nie należy decydować się na wycięcie znamienia tuż przed wyjazdem na wakacje.
Pojęcie „pieprzyk” to potoczne określenie zmiany na skórze. Bardzo ważną kwestią jest rozpoznanie jej rodzaju, bo mogą to być włókniak, brodawka łojotokowa, naczyniak rubinowy, znamię zwykłe lub atypowe, a niejednokrotnie również zmiana o charakterze nowotworowym.
Usuwanie pieprzyków, jak i wszelkie zabiegi przebiegające z naruszeniem ciągłości skóry mogą być wykonywane tylko i wyłącznie przez lekarzy medycyny! Ocena znamienia wymaga dużej wiedzy. Jedyną prawidłową metodą usunięcia jest chirurgiczne wycięcie „pieprzyka”.
To daje możliwość wykonania badania histopatologicznego oraz określenia, czy owa zmiana została usunięta w całości. W żadnym gabinecie kosmetycznym nie ma sterylnych warunków, które są do tego konieczne.
Niepokój powinny budzić zwłaszcza znamiona, które mają powyżej 4 mm, są nieregularne, powiększają się lub swędzą i odznaczają się obecnością kilku rodzajów barwnika. Te szczególnie niebezpieczne charakteryzują się zapalną obwódką albo nawet krwawią.
Wszystkie osoby, które mają znamiona barwnikowe, raz na rok powinny zgłosić się do lekarza na kontrolę dermatoskopową. Dzięki temu badaniu dermatolog może ocenić, czy znamię wykazuje cechy onkologicznie.