Papeda, czyli dzika limonka o niezwykłych właściwościach
Łatwo pomylić ją z limonką. Przypomina ją nie tylko wyglądem, ale i smakiem. Również jest cytrusem, choć o bardziej intensywnym smaku i aromacie. Świetnie sprawdza się w kuchni i medycynie naturalnej. Prócz walorów smakowych wykazuje również wiele właściwości prozdrowotnych. A o czym mowa? O papedzie, zwanej również dziką limonką. Choć w Polsce spotkamy ją rzadko, warto poznać ten owoc, by móc skorzystać z jego dobrodziejstw, gdy nadarzy się ku temu okazja. Przyjrzyjmy się bliżej papedzie.
Papeda, zwana również dziką lub tajską limonka, należy do rodziny roślin cytrusowych. Owoc ten pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, choć dzisiaj uprawiany jest w krajach całego świata. Jej smak i aromat są mocno cytrusowe oraz intensywne. To stały składnik kuchni tajskiej i indonezyjskiej.
Jak wygląda papeda?
Papeda to ciernisty krzew lub drzewko, które osiąga do pięciu metrów wysokości. Rosną na nim owoce podobne do limonki, ale nieco większe, nazywane często jeżozwierzem. Ich skórka jest gruba i wyraźnie pomarszczona. Papeda występuje zazwyczaj w ciemnozielonym kolorze. W miarę dojrzewania owoce jaśnieją.
Badania naukowe potwierdzają dobroczynny wpływ dzikiej limonki na nasze zdrowie. Papeda wykazuje działanie przeciwbólowe, antybakteryjne, wybielające, a także łagodzące dolegliwości układu trawiennego. Sok z papedy stosowany jest do produkcji tajskich maści, a także kosmetyków. Poza działaniem wzmacniającym świetnie również oczyszcza skórę. Doskonale sprawdzi się w pielęgnacji cery trądzikowej.
Sok z papedy złagodzi również dolegliwości układu trawiennego. Świetnie poradzi sobie z zaparciami, niestrawnością oraz bólami brzucha. Ponadto, oczyszcza organizm z toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii. Idealnie sprawdzi się w dietach odchudzających.
Sok z dzikiej limonki można również stosować jako odplamiacz i wybielacz.
Papedę, zarówno jej owoce, jak i liście, możemy stosować w różny sposób. Oczywiście owoc wykorzystywany jest jak limonka czy inne cytrusy. Możemy pić go solo lub używać jako dodatek. Z kolei liście papedy stanowią doskonały dodatek do potraw z mięsem, ale także zup czy sałatek. Nadają potrawom ciekawego i kuszącego aromatu. W kuchni możemy wykorzystać również skórkę papedy. Wzbogaci smak egzotycznych sosów i oryginalnych deserów.