Pasożyty - mały, ale groźny wróg
Lekarze zaobserwowali, że coraz więcej z nas ma pasożyty. Według najnowszych opracowań – prawie 95 proc. dorosłych! Czym jest to spowodowane? Eksperci podają jako powód zmiany w stylu życia oraz częstsze podróże.
Jesteśmy dla pasożytów tzw. żywicielami, co znaczy, że wykorzystują nas jako źródło pokarmu. To nic miłego, a do tego - niebezpieczne. Skutkiem mogą być różne zmiany w organizmie i w efekcie choroby. Na naszą niekorzyść działa fakt, że zwykle myślimy, iż trzeba być brudasem dopuszczającym się rażących zaniedbań higienicznych, by mieć pasożyty. Tymczasem jest inaczej. Wystarczą drobne niedopatrzenia, by się zarazić. Dowiedzmy się, jak walczyć z pasożytami!
Zapominamy umyć ręce, np. po tym, jak pracowaliśmy w ogrodzie i dotykaliśmy ziemi (mogą znajdować się w niej np. jaja glisty ludzkiej).
Podjadamy w lesie owoce prosto z krzaczka, np. dziko rosnące maliny lub jagody.
Przytulamy i całujemy zakażonego pupila - np. psy mogą roznosić glisty oraz tasiemca bąblowca, koty - glisty.
Kąpiemy się w zbiornikach wodnych skażonych odchodami zwierząt, np. w stawie, do którego wchodzą napić się krowy.
Dotykamy przedmiotów, z którymi wcześniej miała kontakt zakażona osoba, np. zabawek, klamek, poręczy, przycisków w windzie.
Jemy niemyte owoce, np. gdy próbujemy przed zakupem, czy są smaczne, albo gdy wracamy z bazarku do domu.
Pijemy nieprzegotowaną wodę z kranu, np. gdy robimy postój w podróży albo w upał wracamy spragnione do domu.
Jemy surowe lub niedogotowane mięso, np. tatar, niedosmażone krwiste befsztyki, niedopieczone na grillu szaszłyki.
W narządzie wzroku - rozwija się np. zapalenie siatkówki, naczyniówki lub nerwu wzrokowego, powstaje ropień ciałka szklistego, u dzieci - pojawia się zez.
W układzie oddechowym - pod wpływem ataku (np. przez wędrujące larwy glisty) dochodzi do alergii, zapalenia oskrzeli lub płuc, rozwoju astmy oskrzelowej.
W mięśniach - to może być stan zapalny powodujący np. problemy ze swobodnym poruszaniem się, koordynacją ruchów.
W mózgu i układzie nerwowym - taka lokalizacja pasożyta (np. tasiemca) grozi dolegliwościami jak przy zaburzeniach psychicznych, padaczce oraz np. zapaleniem mózgu.
W przewodzie pokarmowym - może dojść do niedrożności jelit lub przewodów żółciowych, zapalenia wyrostka robaczkowego, przedziurawienia śluzówki i zapalenia otrzewnej.
W układzie rozrodczym - u kobiet wędrujące owsiki bywają przyczyną stanów zapalnych sromu lub pochwy.
Owsiki
Najbardziej typowym objawem zakażenia jest świąd okolicy odbytu, zwłaszcza w nocy, często powodujący bezsenność. Mogą występować też: zwiększona drażliwość, swędzenie i pieczenie okolic intymnych.
Jakie badania wykrywają pasożyty w organizmie? Badanie mikroskopowe wymazu z okolicy odbytowej (ze skier. od lekarza rodzinnego).
Aby się wyleczyć: trzeba przyjąć lek przeciwpasożytniczy (2 dawki w odstępie 2 tygodni).
Dodatkowo są zalecane: codzienne sprzątanie mieszkania (i usuwanie kurzu, w którym mogą znajdować się jaja owsików); codzienna zmiana pościeli, ręczników i bielizny (i pranie ich w gorącej wodzie oraz prasowanie bardzo gorącym żelazkiem); dokładny prysznic nie tylko wieczorem, ale też rano zaraz po obudzeniu się.
Glista
Najbardziej typowym objawem zakażenia jest ból brzucha - ale może w ogóle się nie pojawiać. Mogą występować też: nudności, suchy, męczący kaszel, duszności, odkrztuszanie plwociny ze śladami krwi, gorączka, pokrzywka i świąd skóry, obrzęki twarzy i rąk, łzawienie i ból oczu, światłowstręt, bezsenność.
Jakie badania wykrywają pasożyty w organizmie? Badanie mikroskopowe stolca (ze skierowaniem od lekarza rodzinnego) - trzeba je zrobić 3 razy w odstępie 3-5 dni.
Aby się wyleczyć: trzeba przyjąć lek przeciwpasożytniczy (1 dawkę), a dodatkowo np. glikokortykosteroidy (jeśli pasożyt zaatakował układ oddechowy); niekiedy wskazane jest chirurgiczne usunięcie glist (np. gdy są powodem niedrożności jelit, zapalenia wyrostka robaczkowego).
Dodatkowo są zalecane: odrobaczenie psa lub kota u weterynarza, wymiana na nowe naczyń, z których jedzą pupile oraz ich legowisk, a także przedmiotów-zabawek.
Tasiemiec
Najbardziej typowym objawem zakażenia jest ból brzucha - może być umiarkowanie nasilony, połączony z nudnościami lub biegunką, ale też może nie pojawiać się wcale. Mogą występować też: uczucie pełności w nadbrzuszu (nasilające się w pozycji leżącej na prawym boku), kaszel, duszność, krwioplucie.
Jakie badania wykrywają pasożyty w organizmie? Badanie mikroskopowe stolca, testy serologiczne krwi na obecność tzw. swoistych przeciwciał IgG.
Aby się wyleczyć: trzeba przyjąć lek przeciwpasożytniczy (1 lub 3 dawki); niekiedy konieczna jest operacja (np. przy zakażeniu tzw. bąblowcem).