Pasternak – nie pomyl go z pietruszką

Łudząco podobne do pietruszki warzywo, po długim czasie niesławy, wraca na polskie talerze. Ma wiele wartości odżywczych i, choć wyrzekliśmy się go na długo, dziś cieszy się tak dużym zaufaniem, że często jest pierwszym produktem wprowadzanym do menu dziecka. Wielu przedkłada jego walory nad zalety pietruszki.

123RF/PICSEL

Pasternak – nie pomyl go z pietruszką

Pasternak zwiększa produkcję soków żołądkowych, pobudza jelita i ma korzystny wpływ na procesy metaboliczne. Sprawdza się w trakcie diety odchudzającej. Nadaje się do spożywania na surowo (sałaki i surówki), ale u osób z wrażliwym układem pokarmowym może wywołać wzdęcia. Jest dobrym produktem do obróbki termicznej – bez kłopotu przyrządzimy z niego słodkawą zupę krem, puree, które będzie alternatywą dla tradycyjnego ziemniaczanego czy zapiekanki. 

Ewa Koza, mamsmak.com
Pasternak nie uniknie porównań z pietruszką, bo przypomina ją zarówno korzeń, jak i nać. Jak znaleźć różnice? W pasternaku jadalny jest korzeń, w pietruszce całe warzywo, jej nać jest skarbnicą tylu składników odżywczych, że zyskała miano zielonego złota. Listki pietruszki są ciemnozielone i gładkie. Liście pasternaku większe, jasnozielone i od spodu porośnięte drobnym meszkiem.
Choć przed wiekami cieszył się dobra opinią i miał wzięcie w kuchni, wyparła go, sprowadzona przez królową Bonę, pietruszka, która szybko podbiła serca i podniebienia Polaków. Pasternak zaczął źle się kojarzyć. Skutecznie zadziałał, pozbawiony jeszcze nomenklatury, marketing szeptany. Zła prasa pasternaku nie miała żadnego logicznego uzasadnienia, a jednak spadł ze stołu i trafił do zagrody. Pasternakiem przez długi czas karmiono wyłącznie zwierzęta. Dziś znów zaczynamy go doceniać.
Jeśli widzimy na straganie sam korzeń warzywa i mamy wątpliwości czy to pietruszka, czy pasternak przyjrzyjmy się uważnie miejscu, z którego wyrasta nać. W przypadku pasternaku wyraźnie widać okrągłe wgłębienie z ciemną obwódką, której nie znajdziemy w pietruszce. Korzeń pasternaku jest z reguły większy i inaczej pachnie – wyczuwalne są nuty kminku i anyżu. Pietruszka przywodzi z kolei orzechowe aromaty i jest ostrzejsza w smaku. Pasternakowi, choć przypomina ją wizualnie, smakiem bliżej do słodkiej i delikatniejszej marchwi.
+2
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas