Reklama

Peganizm: Najmodniejsza dieta 2019 roku

Peganizm, czyli dieta pegańska, to prawdziwy żywieniowy hit 2019 roku. Jego głównym założeniem jest połączenie diety paleo (bogatej w mięsne potrawy) z weganizmem. Celem jest racjonalne odżywianie się pozbawione skrajnie restrykcyjnych zasad. Dieta pegańska zakłada spożywanie jak najmniej przetworzonych produktów, za to bogatych w witaminy, minerały i antyoksydanty. Pokarmy powinny mieć też jak najniższy indeks glikemiczny, by zapobiegać gwałtownemu podnoszeniu się poziomu cukru we krwi. Dieta pegańska jest różnorodna i elastyczna, ale ze względu na konieczność kupowania najlepszych produktów, może być kosztowna. Sprawdź, na czym polega peganizm i czy warto stosować się do jego zasad.

Zasady diety pegańskiej

Zasady diety pegańskiej opracował dr Mark Hyman i przedstawił je już w 2015 r. Podstawowym założeniem jest jak największe ograniczenie cukrów w diecie. Wykluczone są zboża zawierające gluten, a pozostałe można spożywać w minimalnych ilościach. Podstawą diety są warzywa i owoce o niskim indeksie glikemicznym (awokado, cytrusy, czereśnie, jabłka, gruszki, maliny, porzeczki, truskawki) – powinny stanowić aż 75% wszystkich składników spożywanych w ciągu dnia.

Znajdujące się w peganizmie elementy diety paleo są z kolei nawiązaniem do naturalnego sposobu odżywania się naszych przodków, czyli jedzenia produktów nieprzetworzonych, głównie mięsa, ryb i jaj. Dieta pegańska zakłada jednak niewielkie spożycie mięsa i to wyłącznie chudego (drób, mięso indyka, królika i strusia). Głównym źródłem tłuszczu powinny być orzechy (z wyjątkiem arachidowych), ryby, awokado i oleje roślinne zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe. Ryby i mięso należy kupować jedynie z ekologicznych hodowli, niestosujących modyfikowanych pasz i antybiotyków. W niewielkich ilościach dozwolone są także rośliny strączkowe, takie jak ciecierzyca, czarna fasola, komosa ryżowa i czarny ryż (zakazany jest bób i fasola). Z krowiego mleka i produkty pochodnych należy zrezygnować, okazjonalnie można spożywać mleko kozie lub owcze.

Reklama

Zalety diety pegańskiej

Dieta pegańska uczy zdrowych nawyków żywieniowych i z powodzeniem może stać się ekologicznym modelem życia. Nie jest restrykcyjna i gwarantuje dużą różnorodność. Znaczne ograniczenie cukrów, a przede wszystkim eliminacja wysokoprzetworzonej żywności bardzo korzystnie wpłynie na organizm. Bogactwo warzyw i owoców zapewnia wszystkie niezbędne witaminy i minerały, a także cenne antyoksydanty, które zapobiegają tworzeniu się nowotworów. Z kolei dostarczane do organizmu zdrowe tłuszcze pozytywnie wpływają na pracę serca. Dieta pegańska jest także bogata w błonnik, który reguluje procesy trawienne i pracę jelit. Na dłuższą metę poprawia samopoczucie i pozwala cieszyć się szczupłą sylwetką. Stosowanie się do zasad peganizmu chroni przed chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak otyłość, cukrzyca czy miażdżyca.

Wady diety pegańskiej

Stosowanie się do zasad peganizmu jest czasochłonne i kosztowne. Posiłki muszą bazować na nieprzetworzonej żywności. Zarówno produkty roślinne, jak i zwierzęce powinny pochodzić z ekologicznych hodowli, a to wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami. Ponadto dieta wyklucza też produkty bogate w wartościowe składniki odżywcze, takie jak pieczywo pełnoziarniste czy chudy nabiał, są więc przypuszczenia, że nie dostarcza do organizmu wystarczającej ilości białka i witamin z grupy B. Ze względu na minimalną ilość węglowodanów w diecie, stosujące ją osoby mogą odczuwać zmęczenie i osłabienie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jak schudnąć
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy