Reklama

Piasek pod powiekami - objawy, przyczyny

O tej przypadłości mówi się, że jest to choroba cywilizacyjna. Dotychczas dotyczyła niemal wyłącznie osób w podeszłym wieku, u których produkcja łez jest coraz mniejsza, co w konsekwencji prowadzi do przesuszania oka. Teraz zmieniły się warunki, w których żyjemy, dlatego tzw. zespół suchego oka dotyka coraz większej liczby osób. Co może go powodować?

Jedną z przyczyn może być np. zbyt rzadkie mruganie. Tak właśnie dzieje się podczas długiego wpatrywania się w ekran np. laptopa. Powoduje to niedostateczne wydzielanie łez i nadmierne parowanie filmu łzowego.

Nasze oczy nie lubią także przebywania w klimatyzowanych i zadymionych pomieszczeniach.

Na rozwój zespołu suchego oka wpływa również niedobór witaminy A oraz noszenie soczewek kontaktowych. Witamina A, która wpływa na kondycję twojego wzroku, zawarta jest m.in. w mleku, maśle, w tłustych rybach i tranie, a także wielu warzywach, np. marchwi i pomidorach.

Reklama

Nadmiernie wysuszone oko może doprowadzić do owrzodzeń rogówki, a w konsekwencji nawet do utraty wzroku. Dlatego jeśli widzisz, że twoje oczy często są zaczerwienione, swędzą, pieką i bolą, nie zwlekaj z wizytą u okulisty. Lekarz wykona badanie Schirmera, które dokładnie określi, ile łez produkuje oko w ciągu pięciu minut. Jeśli zajdzie taka potrzeba, przepisze ci odpowiednie krople.


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy