Reklama

Reklama

Pięć sposobów, które wspomogą leczenie infekcji intymnych

Sprzyja im nie tylko kobieca budowa, ale również wahania hormonów, np. w okresie menopauzy. Na szczęście możemy sobie pomóc.

Nie namawiamy do leczenia ciężkich infekcji na własną rękę. Silny świąd, pieczenie, zaczerwienienie czy upławy powinny być skonsultowane z ginekologiem. Ale jeśli infekcje dokuczają nam kilka razy w roku, winne mogą być drobnoustroje niekojarzone z chorobami dróg rodnych, zaburzenia pH okolic intymnych lub nasze nawyki. Sprawdź, co możesz zrobić.

Stosuj kąpiele z sodą

Pomagają one przywrócić zdrowe pH pochwy, której zaburzenia są jedną z najczęstszych przyczyn podrażnień oraz dokuczliwego świądu okolic intymnych.  JAK ZROBIĆ I JAK DŁUGO STOSOWAĆ Raz dziennie przez 3-4 dni rób 15-minutową kąpiel z sodą do pieczenia (w proporcji 1 łyżeczka na litr wody). Jeśli po tym czasie objawy nie miną, trzeba iść do lekarza.

Reklama

Łykaj probiotyki

Najnowsze badania pokazują, że w czasie infekcji warto stosować nie tylko probiotyki dopochwowe, ale też doustne.  

Jakie probiotyki wybierać?

W składzie preparatów szukajmy bakterii Lactobacillus Rhamnosus i Lactobacillus reuteri (pomagają też walczyć z infekcjami moczowymi). 1 kapsułkę dziennie stosujemy przynajmniej przez 2 tygodnie. 

Zrezygnuj z płynów do płukania

Dolegliwości może nasilać alergia na detergenty (podrażniają delikatną skórę okolic intymnych). Często winne są płyny do płukania, bo w przeciwieństwie do proszków ich nie wypłukujemy. 

Co możemy jeszcze zrobić? Zacznij od prania ubrań w samym proszku. Jeśli po 1-2 tygodniach dolegliwości nie mijają, po każdym cyklu prania ustawiaj dodatkowe płukanie. Jeśli i to nie pomoże, zamień zwykły proszek na ten dla niemowląt. 


Odstaw wkładki higieniczne

Do ich dużej popularności przyczyniły się reklamy, ale wielu ginekologów uważa, że zaburzają one swobodny dostęp powietrza do okolic intymnych, przyczyniając się do nawracających zakażeń (podobnie jak obcisłe ubrania).  

Używajmy wkładek tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W nocy zaś powinniśmy spać w samej koszuli nocnej (bez bielizny). 

Stosuj zioła na pasożyty

Według Światowej Organizacji Zdrowia co trzecia osoba w Europie ma pasożyty (mimo dbania o higienę)! Powodem infekcji intymnych mogą być np. owsiki (łatwo przedostają się z odbytu do pochwy).  

Które zioła stosować?

Skuteczne w likwidowaniu pasożytów są związki zawarte w goździkach, bazylii, oregano, tymianku, czosnku, kurkumie, kolendrze, mięcie. Staraj się dodawać szczyptę wybranej przyprawy do każdego dania. Ogranicz też cukier, mleko i pszenicę. Gdy to nie pomaga, idź do lekarza. 

100 rad

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy