Reklama

Pieczenie oczu: O czym świadczy? Jak leczyć?

Pieczenie oczu to bardzo częsta przypadłość. Jej występowanie potęguje fakt, że większość z nas spędza przed monitorem komputera albo wyświetlaczem telefonu wiele godzin. Niekiedy dolegliwości towarzyszy ból, który prowadzi do dyskomfortu oraz pogorszenia widzenia. Często ją bagatelizujemy i zrzucamy jej obecność na nasz styl życia. Aby sobie z nią poradzić, najczęściej stosujemy dostępne bez recepty krople nawilżające. Czy pieczenie oczu może być niebezpieczne? Jak możemy skutecznie zażegnać problem? Przekonajmy się.

Kiedy doskwiera nam pieczenie oczu?

Pieczenie oczu jest przez większość z nas bagatelizowane. Występowanie tej dolegliwości najczęściej łączymy z faktem, że sporą część czasu spędzamy na pracy przy komputerze. Dodatkowo takie uczucie może być potęgowane przez częste korzystanie ze smartfonów. Niekiedy pieczenie oczu może być objawem zbyt krótkiego snu albo długiego przebywania w pomieszczeniu oświetlanym sztucznym światłem. Aby zaradzić problemowi, najczęściej stosujemy krople nawilżające, które szybko przynoszą ulgę.

Czy pieczenie oczu może być groźne?

Pieczenie oczu nie powinno nas niepokoić i zmiana naszych przyzwyczajeń powinna przynieść ulgę. Jedynym błędem, który powszechnie popełniamy, jest tarcie oczu potęgujące dolegliwość. Jeśli przypadłość utrzymuje się przez dłuższy czas i uniemożliwia albo znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, trzeba przyjrzeć się problemowi bliżej. Piekące oczy mogą być symptomem innej, poważniejszej choroby.

Reklama

Kiedy powinniśmy się zaniepokoić?

Jeśli pieczeniu oczu towarzyszą inne dolegliwości, warto udać się do okulisty, który wdroży odpowiednie leczenie. Przede wszystkim to jeden z pierwszych objawów zapalenia powieki (dodatkowo odczuwamy ból oraz występuje łuszczenie się skóry wokół oczu) albo reakcji alergicznej (pojawia się nadmierne łzawienie, zaczerwienienie oka, obrzęk i problemy z widzeniem). Natomiast, kiedy mamy problem z ostrością obrazu oraz uczuciem tzw. piasku pod powiekami, może to być wynik zespołu suchego oka, który jest spowodowany nieprawidłowym nawilżeniem aparatu wzroku.

Domowe porady

Gdy pieczenie oczu pojawia się jedynie od czasu do czasu, można zastosować metody, które szybko przynoszą ulgę. Na początku warto zaopatrzyć się w nawilżające krople do oczu i aplikować je od momentu wystąpienia problemu. Jeśli nie mamy pod ręką żadnego specyfiku, z pomocą może przyjść okład. Wystarczy nawilżyć ściereczkę albo chusteczkę i przyłożyć ją na kilka minut do oczu. Jeśli mamy tendencję do alergii, można zażyć zwykłe leki antyalergiczne. Jeśli po zastosowaniu domowych metod dolegliwości się nasilą albo nie ustąpią, koniecznie trzeba udać się do specjalisty.

Profilaktyka jest ważna

Aby problem piekących oczu pojawiał się jak najrzadziej, warto zmienić pewne nawyki oraz urozmaicić dietę. Przede wszystkim należy zapewnić organizmowi cenne witaminy A, C oraz E, które znajdziemy w produktach, takich jak: marchew, pomidory, pietruszka, borówki, orzechy i pestki słonecznika. Przy komponowaniu menu, dobrze jest włączyć do posiłków pieczywo i makarony pełnoziarniste oraz warzywa takie jak jarmuż i szpinak. Pracując na co dzień przy komputerze, organizujmy sobie obowiązki tak, aby przynajmniej co godzinę zrobić sobie pięciominutową przerwę i nie patrzeć w ekran monitora.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy