Reklama

Reklama

Piersi - nowoczesna diagnostyka i leczenie

Warto zatroszczyć się o piersi, bo w każdym wieku mogą być narażone na chorobę. Dzięki systematycznej kontroli można ją szybko wykryć i wyleczyć.

Co miesiąc sama badaj piersi, sprawdzaj, czy nic się nie zmieniło

Specjaliści uważają, że niemal 80 proc. guzków w piersiach wykrywamy u siebie same. Warto więc badać je co miesiąc. Dlaczego jednak tego nie robimy? Zwyczajnie, ze strachu, że... znajdziemy guzek! I co wtedy?

Reklama

Nie ma powodu do obaw, jeśli nawet wyczujesz w piersi jakieś drobne zgrubienie. W przeważającej liczbie przypadków są to zmiany łagodne, adekwatne do wieku, np. torbiele, gruczolaki czy tłuszczaki. A nawet, gdyby guzek okazał się nowotworem złośliwym, pamiętaj, że im wcześniej znaleziony, tym mniejszy i łatwiejszy do wyleczenia! Badanie piersi zajmie ci nie więcej niż 15 minut. Najlepiej zrobić je 3 dni po zakończeniu menstruacji - wtedy piersi nie są już ani nabrzmiałe, ani bolesne. Jednak nie tylko na wyszukiwaniu w nich zgrubień skupiaj swoją uwagę. Pamiętaj, że ważny jest też wygląd skóry, kształt oraz wielkość sutka.

Przyjrzyj się, czy nie zmienił się wygląd skóry. Rozebrana stań przed lustrem i obejrzyj piersi trzymając ręce opuszczone wzdłuż ciała. Zwróć uwagę, czy skóra nie jest miejscowo zaczerwieniona lub pomarszczona (jak "skórka pomarańczowa"). Czy nie pojawiły się wgłębienia? Gdy masz na piersi bliznę lub znamię, upewnij się, że nie zmieniły kształtu, barwy czy wielkości. Przyjrzyj się też piersiom stojąc w pozycji z uniesionymi rękami. Czy obie zachowują się jednakowo podczas podnoszenia ramion? Może np. pojawiała się asymetria (różnica wielkości), której wcześniej nie było?

Sprawdź, czy pod pachą nie ma zgrubień. Lewą rękę załóż za głowę, a prawą badaj lewą pachę, sprawdzając, czy nie ma żadnych guzków w okolicy węzłów chłonnych, czy nie są one powiększone? W ten sam sposób zbadaj drugą pachę. Zbadaj brodawki. Naciśnij po kolei każdą pierś obiema rękami i przyjrzyj się, czy z brodawki nie wydobywa się jakaś wydzielina np. przeźroczysta bądź krwista. Ściśnij każdy sutek pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym. Ważne jest też, czy brodawka nie zapada się (wciąga) lub nie łuszczy. Skoncentruj się na szukaniu guzka. Połóż dłoń na piersi. Palce ułóż płasko. Naciskaj pierś zataczając jednocześnie kręgi. Przesuwaj palce w taki sposób, aby kręgi były coraz węższe. Uważnie i pomału przesuwaj dłoń po piersi, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Kieruj ją centymetr po centymetrze w stronę brodawki.

Nowoczesna diagnostyka to połączenie badań USG i mammografii

Każda kobieta pomiędzy 20. a 35. rokiem życia ma w piersiach znacznie mniej tkanki tłuszczowej niż gruczołowej, wytwarzającej mleko. Dlatego badaniem, od którego w tym wieku powinnaś zacząć kontrolę piersi, jest USG. To bezpieczna metoda, wykorzystująca ultradźwięki, odbijające się od tkanek. Stosowane dzisiaj aparaty mają doskonałą czułość i rozdzielczość, a w przypadku ultrasonografii piersi nie ma większego znaczenia, czy obraz na monitorze jest czarnobiały, czy kolorowy. Przykładając głowicę, lekarz może wykryć zmianę w piersi i odróżnić, czy to lity guzek czy torbiel. Oglądana na monitorze tkanka jest jasna. Gdyby pojawiła się zmiana nowotworowa, byłyby na nim widoczna jako ciemny fragment.

Zrób USG u lekarza z certyfikatem. Dla lekarza, który ma specjalne przygotowanie do wykonywania badania ultrasonograficznego, odróżnienie tkanki zdrowej od chorej nie jest trudne. Jeśli chcesz być pewna, że jesteś w rękach dobrego specjalisty, zwróć uwagę, czy w jego gabinecie znajduje się certyfikat wydany przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje