Reklama

Piersi pod specjalnym nadzorem

Dzięki badaniom genetycznym możemy znacznie obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwór. Naprawdę warto je wykonać!

Jeśli jakakolwiek kobieta w twojej najbliższej rodzinie (matka, siostra, babka) miała nowotwór piersi, masz prawo do bezpłatnych badań mutacji genów BRCA1 i BRCA2. Dlaczego? Bo jeśli przyczyną nowotworu u jednej z osób w rodzinie było uszkodzenie któregoś z tych genów, ryzyko zachorowania u ciebie (oraz innych blisko spokrewnionych osób) wzrasta.

Skierowanie na test genetyczny (badanie z krwi) na podstawie dostarczonych dokumentów potwierdzających chorobę w najbliższej rodzinie może wypisać nawet lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Reklama

Wadliwy gen...

O takim profilaktycznym teście warto jednak pomyśleć także, jeśli wśród bliskiej rodziny nie miałaś osób chorych na nowotwory piersi. Dlaczego? Lekarze szacują, że nosicielkami mutacji genetycznych wywołujących zachorowanie na raka piersi jest 150- -200 tysięcy Polek. Dlatego nie tylko osoby mające prawo do bezpłatnych testów powinny się przebadać.

Test sprawdzający obecność mutacji BRCA1 BRCA2 zalecany jest także paniom, które chorują albo chorowały na nowotwór jajnika. Na badania powinny się również wybrać osoby, które mają bliskich krewnych chorujących na nowotwory jajnika, prostaty, krtani lub czerniaka albo takich, u których rozpoznano już mutację genów BRCA1 lub BRCA2. Koszt wykonania takich testów to około 300 zł za gen BRCA1 i około 250 zł za gen BRCA2.

...i co dalej?

Mimo że w twojej rodzinie były przypadki nowotworów, obawiasz się tego testu, bo sądzisz, że wynik pozytywny będzie dla ciebie jak wyrok? Pamiętaj, że choć posiadanie wadliwego genu wcale nie przesądza o tym, że zachorujesz, to wiedza o tej mutacji może uratować ci życie.

Każda kobieta, u której taką mutację wykryto, jest kierowana do poradni onkologicznej, która otacza ją szczególną opieką - w takim przypadku konieczne są bowiem częstsze badania kontrolne (mammografia, rezonans magnetyczny) - zwykle odbywają się one co sześć miesięcy.

Niektórym osobom proponowana jest profilaktyczna mastektomia. Warto jednak wiedzieć, że zabieg ten nie polega po prostu na usunięciu piersi. Podczas operacji zazwyczaj dokonuje się usunięcia jedynie gruczołu piersiowego, a pozostawia skórę i brodawkę. W miejsce usuniętego gruczołu wstawiany jest implant.

U kobiet z potwierdzoną mutacją BRCA1 i BRCA2, po 40. roku życia zaleca się też czasem usunięcie przydatków, ponieważ mutacje w tych genach zwiększają także ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika. Możliwe jest również leczenie farmakologiczne zmniejszające ryzyko wystąpienia raka piersi i jajnika.

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

Olivia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy