Reklama

Reklama

Pijesz napoje gazowane? Szybciej się zestarzejesz

Na hasło cukier krzepi, dermatolodzy odpowiadają: cukier postarza. Najnowsze badania wykazały, że wypijanie przynajmniej jednego, słodzonego napoju gazowanego dziennie przyspiesza proces starzenia.

Naukowcy z University of California w San Francisco, wskazują, że systematyczne spożywanie napojów gazowanych przyspiesza proces starzenia tak jak palenie papierosów. Wystarczy zaledwie 600 ml napoju gazowanego, aby swój biologiczny wiek podnieść nawet o pięć lat.

Badacze wskazują, że przyczyną może być wpływ napojów gazowanych na skracanie się telomerów, które wraz z wiekiem i starzeniem się organizmu ulegają naturalnemu skróceniu. Codzienne spożywanie napojów gazowanych może ten proces znacznie przyspieszyć.

- Jak na razie nie możemy wskazać dokładnych wniosków, gdyż potrzebne są dalsze badania. Możemy przypuszczać, że powodem jest wysoka zawartość cukru w napojach gazowanych, ale na przyspieszenie procesu starzenia mogą mieć wpływ inne substancje występujące w napojach gazowanych - przyznaje prof. Adam Friedman.

Reklama

Telomer to fragment chromosomu, zlokalizowany na jego końcu, który zabezpiecza go przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Telomer skraca się podczas każdego podziału komórki. Proces ten, będący "licznikiem podziałów" chroni komórki przed nowotworzeniem, ale przekłada się na proces starzenia się.

Dermatolog Stefanie Williams podkreśla, że cukier ma istotny, negatywny wpływ na naszą skórę.

- Cukry takie jak glukoza i fruktoza (występująca w owocach) reagują z kolagenem w skórze, w procesie zwanym glikacją. W wyniku tego procesu niszczone są kolagen i elastyna. To powoduje, że nasza skóra wygląda mniej zdrowo, a przy tym szybciej się starzeje. Błędem jest również myślenie, że miód czy syrop z agawy jest mniej szkodliwy. Rzecz dotyczy również bardzo słodkich owoców. Im mniej spożywamy cukru, tym lepiej - wyjaśnia

PAP life

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje