Reklama

Plamy wątrobowe: Przyczyny, objawy i usuwanie

Nieestetyczne plamy o lekko brązowym odcieniu najczęściej występują na odkrytych częściach ciała, które są narażone na działanie promieniowania UV. Często nazywa się je plamami starczymi, ponieważ ryzyko ich powstawania zwiększa się z wiekiem. Warto jednak wiedzieć, że brązowe plamy pojawiają się także u młodych osób i mogą być objawem problemów z wątrobą. Jak odróżnić je od niegroźnych przebarwień? Czy mogą one przekształcić się w złośliwy nowotwór? Sprawdź, jakie plamy powinny cię zaniepokoić i czy można się ich pozbyć w naturalny sposób.

Przyczyny powstawania plam wątrobowych

Najczęstszą przyczyną powstania plam wątrobowych jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV. Szczególnie narażone są osoby, które często się opalają, a także pracują lub spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu i nie stosują fotoprotekcji. W miejscach nieosłoniętych ubraniem gromadzi się wtedy nadmiar pigmentu, czyli naturalnego barwnika chroniącego naszą skórę przed poparzeniami słonecznymi. Co ciekawe, przebarwienia pojawiają się nawet kilkanaście-kilkadziesiąt lat po czasie nadmiernej ekspozycji na słońce. Z tego względu szczególnie często obserwuje się je u starszych ludzi. Zdarza się jednak, że pojawiają się już u osób po 40. roku życia. Przyczyną pojawiania się plam wątrobowych mogą być także niektóre leki na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze. U kobiet winne są także zaburzenia hormonalne związane z menopauzą.

Reklama

Brązowe plamy na skórze to również objaw obciążonej, a nawet wyniszczonej wątroby, na przykład na skutek długotrwałego nadużywania alkoholu. Przyczyną marskości wątroby (a więc zwłóknienia tego narządu i jego niewydolności) mogą być także schorzenia, takie jak wirusowe zapalenie wątroby czy nowotwór. Długo nie dają one żadnych objawów i są diagnozowane w zaawansowanym stadium (towarzyszą im bóle brzucha, osłabienie, przewlekłe zmęczenie, swędzenie oraz żółknięcie skóry).

Jak wyglądają plamy wątrobowe i kiedy mogą być groźne?

Plamy wątrobowe pojawiają się najczęściej na twarzy, grzbiecie dłoni, plecach, nogach, rękach i ramionach. Wyglądają jak duże piegi i mogą tworzyć większe skupiska, mają różne odcienie brązu. Zazwyczaj charakteryzują się też nieregularnym kształtem i mogą zlewać się z resztą skóry. Nasz niepokój powinny jednak wzbudzić plamy szybko powiększające się, wypukłe i o nieregularnym zabarwieniu (na przykład znacznie ciemniejsze w środku). W ten sposób może objawiać się początkowe stadium czerniaka, czyli nowotworu złośliwego skóry. Symptomy bardziej zaawansowanego stadium to wrzodziejące i krwawiące plamy, które powodują też mrowienie i swędzenie skóry. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który zleci wycięcie zmiany i jej badanie histopatologiczne. Warto wiedzieć, że czerniak w początkowej fazie jest niemal w 100% uleczalny.

Jak pozbyć się plam wątrobowych?

Rozjaśnianie plam wątrobowych domowymi sposobami wymaga czasu i cierpliwości. Wcześniej jednak wszelkie zmiany skórne należy skonsultować z dermatologiem, by mieć pewność, że są one niegroźne i można je samodzielnie usuwać. Pomocny będzie sok z cytryny, którym należy smarować przebarwienia dwa razy dziennie (najlepiej zacząć od skóry rąk lub nóg, by sprawdzić, czy nie wywołuje alergii lub podrażnień). Wykazuje on silne właściwości rozjaśniające oraz stymulujące regenerację naskórka. Podobne działanie ma żel z aloesu (najlepszy jest ten ze świeżo obciętego liścia rośliny) i też należy nakładać go na przebarwienia dwa razy dziennie. Zamiennie warto stosować maseczkę przygotowaną na bazie jogurtu naturalnego oraz prawdziwego miodu. Na skórę wystarczy nakładać ją raz dziennie na co najmniej 30 minut. Domowe kuracje dają efekt najwcześniej po miesiącu regularnego stosowania.

Jeśli zależy nam na szybkim rezultacie, warto skorzystać z usług medycyny estetycznej. Pomocnym zabiegiem jest dermabrazja (profesjonalne złuszczanie wierzchnich warstw skóry), krioterapia (ochładzanie fragmentów skóry) oraz laseroterapia (wykorzystanie wiązek światła).

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy