Pneumokoki zabijają. Nie zwlekaj ze szczepieniem!
Nie milkną echa tragedii z Poznania, gdzie 14-miesięczna dziewczynka zmarła z powodu zakażenia pneumokokami. Dziecko nie było szczepione. A tylko szczepienie może zapewnić odpowiednią ochronę przed tymi groźnymi bakteriami.
Przypomnijmy: nieprzytomna dziewczynka trafiła do poznańskiego pod koniec października z podejrzeniem sepsy. Niestety, nie udało się uratować życia dziecka. Okazało się, że dziewczynka była zarażona pneumokokami. Mimo, że szczepienia przeciw tym bakteriom są od 2017 roku obowiązkowe, nie była zaszczepiona. Sprawę śmierci dziecka wyjaśnia prokuratura.
Czym są pneumokoki?
Pneumokoki to inaczej dwoinka zapalenia płuc, tlenowa bakteria należąca do paciorkowców. Bywa, że nie wywołują żadnych objawów, lokalizując się w obrębie błony śluzowej nosa i gardła. Na choroby wywoływane przez pneumokoki najbardziej narażone są dzieci i osoby w podeszłym wieku. Zakażenie może wywołać m.in. zapalenie zatok, górnych dróg oddechowych, spojówek i ucha środkowego, które często kończy się trwałym ogłuchnięciem. Do tego dochodzi groźne zapalenie płuc.
Jednak może być jeszcze gorzej, gdy dojdzie do inwazyjnej choroby pneumokokowej, która jest najcięższą postacią zarażenia. W jej wyniku w najlepszym wypadku może dojść do zapalenia stawów czy kości, w najgorszym - do zagrażającego życiu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zajęcia narządów wewnętrznych, a także sepsy. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego szacuje, że na pneumokokowe zapalenie płuc zapada kilkanaście tysięcy dzieci rocznie, a zapalenie ucha środkowego dotyczy nawet kilkudziesięciu tysięcy osób.
Jak można się zarazić?
Szacuje się, że już 60 proc. dzieci do piątego roku życia, może być bezobjawowymi nosicielami choroby, gdyż do zarażenia dochodzi bardzo łatwo. Wystarczy wizyta dziecka w zatłoczonym sklepie czy po prostu kontakt z innymi chorymi w przedszkolu. Nie należy bagatelizować zagrożenia, bo pneumokoki są jedną z głównych przyczyn śmierci dzieci na całym świecie. Gdy dochodzi do inwazyjnej choroby pneumokokowej, często lekarze są bezradni - w wielu przypadkach leczenie antybiotykowe nie przynosi efektów.
Jakie są szczepionki przeciw pneumokokom?
Od 2017 roku szczepienia przeciw pneumokokom są w Polsce obowiązkowe. Zaszczepione musi zostać każde dziecko urodzone po 31 grudnia 2016 roku. Szczepienia, w zgodnej opinii ekspertów, są jedyną skuteczną metodą ochrony przeciw zagrożeniom, jakie niosą ze sobą pneumokoki. W Polsce refundowana jest obecnie tylko szczepionka 10-walentna, a więc chroniąca przed 10 szczepami pneumokoków.
Szczepionka 13-walentna zabezpiecza przed trzema kolejnymi szczepami, w tym uznawanymi za najgroźniejsze. W naszym kraju za inwazyjną chorobę pneumokokową najczęściej odpowiedzialny jest bowiem szczep (serotyp) 3, z kolei u dzieci do piątego roku życia najczęściej wywołuje ją szczep 19A. Obydwa są tylko w szczepionce 13-walentnej. Szacuje się, że ok. 25 procent Polaków szczepi dzieci właśnie tym preparatem, choć trzeba za niego zapłacić.