Po czym poznać, że ból głowy jest niebezpieczny
Bóle głowy często towarzyszą nam w codziennym życiu. Zwykle nie są groźne i wynikają ze stresu, chorób zatok lub napięcia. Problem powstaje, kiedy trzeba rozróżnić niebezpieczny ból głowy od niegroźnego. Choć groźne bóle głowy pojawiają się rzadko, jednak wymagają one natychmiastowej interwencji. Zanim zignorujesz poważny ból głowy, wymagający pomocy medycznej, powinnaś zapoznać się z poniższymi informacjami:
Ten rodzaj bólu głowy pojawia się dość często, rozwija się w ciągu 60 sekund i jest bardzo silny. Przyczyną takiego bólu może być krwawienie w mózgu po urazie, udar lub tętniak.
Ból głowy po urazie
Jeśli miałaś uraz głowy, jej ból wymaga specjalnego traktowania. Ból po urazie może sugerować wstrząśnienie mózgu i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nawet mały uraz może spowodować krwawienie wewnętrzne i ucisk w czaszce.
Ból głowy, który nasila się rano i powoduje wymioty jest niebezpieczny. Wraz z upływem dnia ból zmniejsza się, ale nasila podczas ćwiczeń fizycznych, kaszlu lub schylania się. Jego nasilenie nie zmniejsza się natomiast pod wpływem leków przeciwbólowych. Uwaga! Może to być oznaka guza mózgu. Tylko 8% osób z guzem mózgu doświadcza bólów głowy jako jedynego i pierwszego objawu.
Największy ból głowy, jakiego człowiek może doświadczyć
W książkach medycznych istnieje termin „największy ból". Opisuje on ból związany z krwotokiem podpajęczynówkowym wywołanym tętniakiem mózgu. Ból ten obejmuje górną część karku i głowę, a towarzyszą mu sztywność karku, nadwrażliwość na światło, splątanie i wymioty. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem w celu zdiagnozowania choroby.
Ból głowy pojawiający się nagle bez widocznej przyczyny wymaga kontaktu z lekarzem. Taki ból może być silny i często połączony jest z drętwieniem jednej strony ciała, słabość odczuwana w twarzy, rękach i nogach. Taki nagły atak bólu może być objawem udaru. Inne symptomy obejmują utratę równowagi, trudności w widzeniu jednym okiem lub obojgiem oczu oraz trudności w mówieniu i chodzeniu. Osoba, która doświadcza takich objawów powinna natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Nadzwyczajne bóle głowy
Nadzwyczajne bóle głowy powinno się skonsultować z lekarzem. Niektóre cechy nadzwyczajnych bólów głowy to:
-ograniczenie widzenia i mowy,
-uczucie, że to najgorszy ból głowy w życiu,
-oprócz bólu głowy pojawiają się utrata pamięci, trudności w poruszaniu kończynami, utrata równowagi i splątanie,
-towarzyszą im gorączka, wymioty lub nudności, które nie są związane z innymi chorobami.