Reklama

​Pocenie się w nocy - co jest tego przyczyną?

Gdy budzimy się mokrzy, to znaczy, że występuje u nas nadmierne pocenie się w nocy. Może to być objawem jednej z wielu chorób, od błahego przeziębienia do nawet raka. Nadpotliwość zdarza się częściej u mężczyzn niż kobiet, ponieważ to oni mają w organizmie więcej płynów ustrojowych.

Pocenie się wywołane chorobami

Początek przeziębienia może powodować pocenie się. Choroby w wyniku infekcji wirusowych i bakteryjnych często objawiają się stanami podgorączkowymi i wysoką gorączką. Wtedy pocenie się w nocy spowodowane jest walką organizmu z atakującym go zapaleniem. 

Niestety jest też zwiastunem wielu ciężkich i przewlekłych chorób. Może to być: cukrzyca, nadczynność tarczycy, gruźlica czy nowotwór.

Dlatego nie można bagatelizować takich objawów i należy skojarzyć je z innymi niezdrowymi dolegliwości. Lekarz na tej podstawie zdecyduje, czy są to symptomy chorobowe i zleci ewentualnie dalsze badania.

Reklama

Przyczyny pozachorobowe

Jest szereg czynników mogących wywoływać nadmierne pocenie się w nocy. Do najczęstszych należą:

- nadużycie alkoholu,

- przejedzenie się,

- nadwaga,

- niedobór magnezu,

- przyjmowanie niektórych leków,

- stres,

- zbyt wysoka temperatura w sypialni.

W większości tych przypadków po wyeliminowaniu czynnika sprzyjającego, pocenie powinno minąć. Oczywiście zniwelowanie nadwagi wymaga więcej czasu, ale można wspomóc organizm stosowaniem zdrowszej diety, która wpłynie pozytywnie na gospodarkę płynami.

Warto zadbać także o przewiewną i bawełnianą odzież do spania, by nie pojawiły się dodatkowo choroby skórne.

 

 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama