Reklama

Podostre zapalenie tarczycy: Przyczyny, objawy i leczenie

Podostre zapalenie tarczycy to choroba, która najczęściej atakuje młode i dojrzałe kobiety. Objawia się gorączką i złym samopoczuciem, a także charakterystycznym bólem i obrzękiem szyi. Przyczyną może być pozornie niegroźna infekcja wirusowa. Podostre zapalenie tarczycy zazwyczaj występuje wiosną i jesienią, często mylone jest ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych. Lekarze alarmują, że obecnie zwiększa się liczba pacjentów, u których schorzenie jest powikłaniem po zakażeniu nowym koronawirusem. Tymczasem nieleczony stan zapalny tarczycy może doprowadzić do przewlekłej niedoczynności i groźnych zaburzeń hormonalnych. Sprawdź, jak objawia się podostre zapalenie tarczycy i na czym polega leczenie.

Czym jest podostre zapalenie tarczycy i jakie są jego przyczyny?

Podostre zapalenie tarczycy (inaczej choroba Quervaina) to schorzenie, które najczęściej atakuje kobiety między 30. a 50. rokiem życia. Jego przyczyną zazwyczaj jest infekcja wirusowa: zakażenie wirusem świnki, odry czy grypy, a także przebyta wcześniej infekcja górnych dróg oddechowych. Obecnie schorzenie wymienia się też jako powikłanie po Covid-19. Podłoże choroby Quervaina nie zostało dokładnie określone, ale podejrzewa się, że stan zapalny tarczycy rozwija się na skutek silnej walki układu odpornościowego z patogenem. W efekcie dochodzi do zniszczenia miąższu tarczycy i gwałtownego uwolnienia produkowanych i magazynowanych w gruczole hormonów. Prowadzi to do objawów nadczynności tarczycy. U większości osób objawy mijają samoistnie i dochodzi do krótkotrwałej niedoczynności tarczycy. Konieczne jest jednak odpowiednie leczenie.

Reklama

Objawy podostrego zapalenia tarczycy

Choroba Quervaina często poprzedzona jest infekcją górnych dróg oddechowych lub chorobą zakaźną. Jej pierwsze objawy to silny ból szyi w przedniej części, który promieniuje na uszy, żuchwę, a nawet klatkę piersiową. Szyja może być także opuchnięta, a ból narasta w trakcie połykania pokarmów czy kręcenia głową. Inne symptomy podostrego zapalenia tarczycy to ogólne osłabienie, wysoka gorączka oraz bóle mięśniowo-stawowe. Charakterystyczne są również fazy choroby. W pierwszych kilku tygodniach pojawiają się objawy nadczynności tarczycy (gruczoł na skutek stanu zapalnego wydziela zmagazynowane hormony): nadmierna potliwość, bezsenność, nadpobudliwość nerwowa, chudnięcie, drżenie rąk i kołatanie serca. U jednej trzeciej pacjentów po tym etapie choroba Quervaina przekształca się w tymczasową niedoczynność tarczycy. Objawia się ona przybieraniem na wadze, opuchlizną twarzy, zmęczeniem, sennością, zaparciami i wysuszeniem skóry (zwłaszcza na łokciach i kolanach). Podostre zapalenie tarczycy zazwyczaj mija samoistnie, jednak w zależności od nasilenia objawów konieczne może być specjalistyczne leczenie.

Diagnostyka i leczenie podostrego zapalenia tarczycy

Diagnostyka choroby Quervaina opiera się na badaniu fizykalnym (lekarz jest w stanie określić powiększenie tarczycy za pomocą dotyku), USG tarczy, a także diagnostyce laboratoryjnej (badaniu krwi) i biopsji cienkoigłowej, w trakcie której pobiera się maleńki fragment wnętrza gruczołu.

Podostre zapalenie tarczycy najczęściej mija samoistnie po 4-6 miesiącach. W początkowych fazach konieczne może być jedynie przyjmowanie niesteroidowych środków przeciwzapalnych, które obniżają gorączkę i zwalczają uciążliwy ból szyi. Pomocne są również okłady na szyję z dwuprocentowego spirytusu salicylowego. W bardziej zaawansowanych przypadkach stosuje się też sterydy oraz syntetyczne hormony (lewotyroksynę). U 10-15 proc. pacjentów choroba przekształca się w przewlekłą niedoczynność tarczycy, przez co wymaga stałego przyjmowania hormonów.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy