Reklama

Reklama

Podwójnie zamknięci

Domowa izolacja czy kwarantanna może być wyjątkowo trudna dla osób cierpiących na demencję, z powodu przywiązania do rytuałów i przyzwyczajeń, które pamiętają z przeszłości. Jak można im pomóc przejść przez ten ciężki czas? Oto kilka porad.

Bądź aktywny i myśl pozytywnie  

Reklama

Osoby z demencją nie do końca rozumieją co się dzieje, ale na pewno odczuwają emocje. Udzielają im się zdenerwowanie i lęki opiekunów. Specjaliści doradzają walkę z frustracją i nudą poprzez wypełnianie dnia zajęciami, które pacjenci kiedyś lubili i wiązały się one z pozytywnymi przeżyciami.

Seniorzy mogą zatem oglądać stare filmy, rodzinne zdjęcia, słuchać, a nawet śpiewać szlagiery z młodości.

Panie z pewnością potrafią jeszcze zająć się drobnymi pracami domowymi, a panowie chętnie obejrzą  rozgrywki sportowe w telewizji.

Seniorów należy uczulać na częste mycie rąk i powstrzymanie się od okazywania uczyć poprzez przytulanie i całowanie osób bliskich, które się nimi opiekują. W wielu krajach są uruchomione telefony, pod które mogą dzwonić i porozmawiać ze specjalistą lub wolontariuszem.

W Polsce fundacja Szlachetna Paczka realizuje projekt "Dobre słowa". Osoby starsze mogą zadzwonić pod numer 12 333 70 88 w godzinach  10-12  i 17-19. Telefon odbierze specjalista, psycholog lub terapeuta, z którym można podzielić się swoimi obawami, problemami, czy po prostu zwyczajnie porozmawiać.

Jak podaje portal BBC, w Anglii seniorzy po 70 roku życia są proszeni o pozostanie w domowej izolacji przez 12 tygodni czyli do połowy czerwca. 

Dowiedz się więcej na temat: demencja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje