Reklama

Pokaż mi swoje oczy, a powiem ci...

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy i to z nich można wyczytać, jaka jest prawdziwa natura człowieka. Z oczu można wyczytać dużo więcej. Niewinnne zaczerwienienie sygnalizuje nie tylko chorobę ale i stan naszej duszy.

Czerwone oczy wcale nie są dobrym sygnałem. Ludzie, którzy mają przekrwione białka, oceniani są jako osoby smutne, niezdrowo wyglądające i mniej atrakcyjne fizycznie.

Przekrwienie oczu pojawia się, gdy niewielkie naczynka krwionośne błony spojówkowej zaczynają się powiększać i wypełniać krwią, nadając tym samym czerwony odcień twardówce, potocznie zwanej białkiem oka. Zaczerwienienie twardówki sygnalizuje stan emocjonalny lub fizyczny.

Nie tylko choroba

Przyczyn zaczerwienienia oczu może być wiele. Do najczęstszych należą: alergia, płacz oraz zapalenie spojówek. Spotykając znajomego, który ma problem z zaczerwienionymi oczami, nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy taki stan jest wynikiem infekcji, czy też objawem złego stanu psychicznego, a może po prostu zwykłego wzruszenia, na przykład romantycznym filmem.

Reklama

By sprawdzić, w jakim stopniu czerwone spojówki wpływają na nasz sposób postrzegania i oceny innych, naukowcy postanowili przeprowadzić eksperyment. Do badania zaproszono przeszło 200 studentów obojga płci. Ochotnikom pokazano 200 slajdów przedstawiających oczy, z których połowa była zaczerwieniona. Studenci mieli ocenić poziom smutku, stanu zdrowia oraz atrakcyjność przedstawionych osób.

Smutek w oczach

Wyniki pokazały, że ludzie mający zaczerwienione oczy byli postrzegani jako smutniejsi, bardziej zmęczeni i mniej atrakcyjne niż pozostałe osoby. Oznacza to, że nasze oczy są źródłem informacji na temat stanu psychicznego i fizycznego.

Sygnały te są odczytywane nawet przez nieświadomych obserwatorów, którzy nie mają głębszej wiedzy na ten temat. Ocena czyjejś atrakcyjności na podstawie zabarwienia twardówki jest dość powszechna i wpływa na zachowanie obserwatora.

Kanony piękna zmieniają się wraz z epokami. To, co w baroku było uważane za atrakcyjne, dziś definiowane jest jako objaw nadwagi i niezdrowego trybu życia. Jednakże zdrowie i młodość zawsze są wysoko cenione. Jednym z widocznych przejawów są długie, lśniące włosy i gładka skóra. Być może teraz do powyższej listy dołączą także jasne, przejrzyste oczy...

zdronet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy