Pokaż światu uśmiech
Uśmiech – prawdziwy, niewymuszony, ten, który jest skutkiem odczuwanej przyjemności to najlepszy kosmetyk. Dobrze wiedzieć, jak zadbać o stan zębów i dziąseł, by nie trzeba było maskować radości, a śmiało pokazywać ją światu.
Warto zadbać o dietę bogatą w wapń, aby organizm nie musiał uzupełniać braków pobieraniem tego pierwiastka z kości i zębów. Tak może się dziać w organizmie kobiety ciężarnej. Jeśli w jadłospisie przyszłej mamy nie ma wystarczającej ilości pierwiastka niezbędnego do budowania kośćca dziecka - wapń pobierany jest z kości i zębów ciężarnej.
Naturalne źródła wapnia
W jakich produktach znajdziemy ten ważny minerał? Mleko i produkty mleczne zawierają spore ilości wapnia, niemniej nie jest to jedyne rozwiązanie. Z powodzeniem dostarczymy go również stosując dietę bezmleczną.
Wciąż za mało mówi się o tym, że w wapń obfitują rośliny. Znajdziemy go w pomarańczach, sezamie, nasionach chia, maku, karobie, migdałach, białej fasoli, natce pietruszki, jarmużu, szpinaku, cykorii, szczypiorku czy rabarbarze. Wybór jest ogromny, a monotonia nam nie sprzyja. Śmiało sięgajmy po wszystkie dostępne produkty.
Skąd się biorą przebarwienia na zębach?
Każdy ząb oprócz zębiny - serca zęba - posiada warstwę otaczającą, czyli szkliwo. Półprzezroczysta twarda tkanka ma za zadanie chronić tę część zęba, która wystaje ponad dziąsło. Skoro szkliwo jest przezroczyste - logicznym jest, że wygląd każdego zęba determinuje również stan zębiny. Szkliwo ma z natury porowatą strukturę, stąd napoje i pokarmy, które spożywamy będą się na nim osadzały.
Które najwyraźniej? Oczywiście ciemne, takie jak czerwone wino, kawa, herbata, kolorowe napoje typu coca-cola. Porowatość szkliwa zwiększa nieregularnie usuwany kamień nazębny oraz pokarmy o odczynie kwaśnym, takie jak: mięso, jaja, produkty mleczne, cukier, a także owoce cytrusowe. O tym, że trzeba regularnie myć zęby - wszyscy wiemy. Ważne, żeby z tą higieną nie przesadzić i odczekać minimum trzydzieści minut po zjedzeniu posiłku.
Dlaczego to takie ważne? Pokarmy, zwłaszcza te o odczynie kwaśnym, powodują zmiękczenie szkliwa. Potrzebuje ono około pół godziny, aby ponownie stwardnieć. Dobrze wiemy, że słodycze źle wpływają nie tylko na naszą sylwetkę, ale również na stan uzębienia. Jeśli mowa o zębach, to najtrudniejsza dla nich nie jest ilość, ale częstotliwość sięgania po słodkie przekąski. Ciągłe podjadanie cukru skutkuje częstym, oby nie notorycznym, zwiększaniem porowatości szkliwa.
Jak dbać o bielszy uśmiech?
Rośliny obfitujące w błonnik są niemal naturalną szczoteczka dla naszych zębów. Owoce - takie jak jabłka czy gruszki, warzywa - takie jak: seler czy marchewka będą sprzyjały perłowej bieli uśmiechu.
Niezawodną metodą na wzmocnienie zębów i dziąseł, nie tylko dla bielszego uśmiechu, ale również przy stanach zapalnych dziąseł, nawracających aftach czy krwawieniach dziąseł, jest regularne ssanie oleju kokosowego. Wystarczy łyżeczkę oleju ssać przez dwadzieścia minut dwa razy dziennie. Po tym czasie wypluć olej, a usta dokładnie wypłukać ciepłą, najlepiej przegotowaną wodą. Efekt będzie zaskakujący.
Zdrowie i naturalne piękno mamy w swoich rękach. Do dzieła.
Ewa Koza, mamsmak.com