Reklama

Polacy masowo kupują płyn Lugola. Jakie są jego skutki uboczne?

Płyn Lugola stał się popularny przez katastrofę w Czarnobylu z 1986 roku. Chodziło o ochronę tarczycy przed wchłonięciem radioaktywnego izotopu jodu. Obecnie w obliczu trwającej w Ukrainie wojnie Polacy masowo wykupują ten preparat, aby przyjmować go "profilaktycznie". Jakie są tego skutki uboczne?

Płyn Lugola. Kto wynalazł?

Płyn Lugola wziął swoją nazwę od jego wynalazcy, francuskiego lekarza Jeana Lugola, który opracował recepturę w 1829 roku. W naszym kraju stał się znany dopiero w 1986 roku po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu. Jest to wodny roztwór jodu i jodku potasu.

Preparat ten jest wykorzystywany jako środek do dezynfekcji, odczynnik do wykrywania skrobi w związkach organicznych, w preparatach histologicznych, zabiegach stomatologicznych czy diagnostyce zmian komórek szyjki macicy. 

Płyn Lugola na promieniowanie

Po wybuchu elektrowni w Czarnobylu Polacy masowo przyjmowali płyn Lugola, aby zapobiec wchłanianiu radioaktywnych substancji do organizmu. Okazało się jednak, że nie miało to większego znaczenia ochronnego, bowiem zagrożenie było zbyt małe.

Reklama

Obecnie z powodu wojny w Ukrainie i ataków Rosjan w obszarze elektrowni w Czarnobylu, Polacy znowu zaczęli kupować preparat, aby przyjmować go "profilaktycznie". Nie jest to jednak uzasadnione, a nawet może być szkodliwe.

Płyn Lugola. Skutki uboczne

Przede wszystkim płyn Lugola, który jest dostępny w aptekach bez recepty, nadaje się jedynie do użytku zewnętrznego i nie można go spożywać doustnie. Najbardziej ucierpieć może nasza tarczyca, a także może wystąpić alergia czy trądzik.

Skutki uboczne prewencyjnego stosowania płynu Lugola:

  • nadczynność tarczycy
  • reakcje alergiczne, takie jak wysypka czy świąd,
  • trądzik jodowy,
  • gorączka,
  • wymioty, bóle brzucha, biegunka,
  • odwodnienie
  • powiększenie węzłów chłonnych
  • podrażnienie błony śluzowej przełyku, żołądka, gardła i nosa,
  • wrzodziejące nadżerki.

***

Zobacz również:

Polacy ruszyli do aptek po płyn Lugola. Dlaczego go nie potrzebujesz?

Płyn Lugola w błyskawicznym tempie znika z aptek. Uwaga! Jego stosowanie jest niebezpieczne

Płyn Lugola. Dlaczego nie wolno go zażywać na własną rękę?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy