Reklama

Półpasiec: Alternatywne sposoby leczenia

Statystyki dowodzą, że półpasiec obecnie dotyka jedną na trzy osoby, które wcześniej chorowały na ospę wietrzną. Objawia się niegroźnie – delikatnym swędzeniem skóry i wysypką w konkretnym obszarze ciała. Wraz z rozwojem choroby pojawia się ogromny ból i pieczenie, a wysypka przybiera postać pęcherzy wypełnionych surowiczą treścią. Półpasiec to choroba zakaźna, którą można zarazić się bardzo szybko – wystarczy przebywać w towarzystwie chorego. Wymaga odpowiedniego leczenia, które może trwać nawet do kilku miesięcy. Sprawdź, co musisz wiedzieć o tej chorobie oraz jak się przed nią chronić.

O półpaścu

Półpasiec jest zakaźną chorobą skóry wywołaną przez wirus Varicella zoster virus (odpowiedzialny również za ospę wietrzną), który zazwyczaj przedostaje się do organizmu drogą kropelkową. Wystarczy, by ktoś zarażony kichnął w naszym towarzystwie, a już jesteśmy w grupie ryzyka. Przyjmuje się, że półpasiec atakuje wyłącznie osoby, które wcześniej chorowały na ospę wietrzną. Do najczęstszych przyczyn choroby można zaliczyć:

• niską odporność organizmu

• nadmierny stres

• przewlekłe choroby

• długotrwałe przyjmowanie silnych leków

Reklama

Według statystyk półpasiec dotyka zazwyczaj osoby, które ukończyły 50 lat.

Objawy półpaśca

Wirus Varicella zoster może aktywować się dopiero po pewnym czasie i objawiać się zupełnie niegroźnie. Początkowy symptom półpaśca to jedynie delikatne swędzenie konkretnego obszaru skóry, która staje się coraz bardziej wrażliwa na dotyk. Objawy w początkowej fazie choroby mogą utrzymywać się lub pojawiać się co jakiś czas.

Wraz z rozwojem choroby wysypka na skórze się nasila i przybiera postać czerwonych lub żółtych pęcherzy. Na skórze utrzymują się od dwóch trzech tygodni, a następnie zamieniają się w strupek. Pęcherzom towarzyszy bardzo silny ból – to charakterystyczny objaw półpaśca. Złagodzić można go środkami przeciwbólowymi lub kojącymi zabiegami.

Leczenie

Półpasiec wymaga odpowiedniego leczenia. W innym przypadku świąd i wysypka mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy i wywołać niebezpieczne powikłania zdrowotne, między innymi silne nerwobóle, zapalenie mózgu, uszkodzenie wzroku i słuchu, zaburzenia równowagi, a nawet udar.

Chorym na półpasiec podaje się zazwyczaj leki przeciwwirusowe i przeciwbólowe. Łagodzą one dolegliwości, ale także skracają czas rekonwalescencji. Im wcześniej rozpoczęte leczenie, tym większa będzie jego skuteczność.

Domowe sposoby na łagodzenie objawów półpaśca

Oprócz środków farmakologicznych ulgę w dokuczliwych objawach półpaśca przyniosą również sprawdzone, domowe metody. Oto one:

Okład z zimnej wody

Jeśli środki przeciwbólowe nie pomagają, możesz zastosować zimny okład na obolałe i swędzące miejsce. Namocz gazę w zimnej wodzie, nałóż na skórę, a następnie dołóż jeszcze kilka kostek lodu. Zabieg powtarzaj do momentu ustania bólu.

Kąpiel w skrobi kukurydzianej

Objawy półpaśca złagodzi również kąpiel z dodatkiem skrobi kukurydzianej lub mączki owsianej. Kąpiel nie może być jednak gorąca, a letnia. Do wody dodaj dwie łyżki skrobi lub mączki, a następnie wymocz ciało przez 20 minut.

Okłady z olejku miętowego

Ulgę przyniesie także okład z olejku miętowego. Do litra ciepłej wody dodaj kilkanaście kropel olejku miętowego, następnie zamocz w niej szmatkę i obłóż obolałe miejsca na skórze.

Profilaktyka

Istnieje jeden sposób zapobiegania półpaścowi. Jest nim szczepionka. Badania dowodzą, że może ona zmniejszyć ryzyko zachorowania aż o 50 procent. Osoby, które chorowały na ospę wietrzną, powinny bezwzględnie się zaszczepić.

Odpowiednia dieta

Przechodząc półpaśca chory powinien pamiętać o odpowiednim odżywianiu się. Jego dieta powinna być bogata w witaminy B i C, które łagodzą przebieg choroby. Należy jeść zatem dużo warzyw i owoców, a unikać produktów słodkich, tłustych i wysokokalorycznych, ponieważ wzmagają świąd.

Ważne

Na wysypkę nie należy nanosić żadnych maści lub kremów. W żadnym wypadku nie przyspieszą one gojenia się pęcherzyków. Mogą natomiast podrażnić skórę i pogłębić zmiany chorobowe.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama