Reklama

Poprawianie piersi

Koryguje się je chirurgicznie nie tylko z powodów estetycznych. Także wtedy, gdy wywołują dolegliwości

Decyzja o operacji korekcyjnej musi być przemyślana. Należy starannie wybrać specjalistę, który wykona zabieg. Najlepiej takiego, który należy do Towarzystwa Chirurgów Plastyków. Przed operacją powinien ocenić wskazania do zabiegu, możliwość powikłań, ocenić, jakie będą blizny i jak długo potrwa rekonwalescencja. Dopiero wtedy można podjąć decyzję.

Wciągnięte brodawki

Defekt jest związany ze zbyt krótkimi przewodami mlekowymi. Zabiegowi korekcji poddają się kobiety, dla których taka anomalia jest trudna do zaakceptowania i stanowi poważny problem psychiczny. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Chirurg "wyciąga" zagłębioną brodawkę. Po kilku godzinach pobytu w szpitalu można wrócić do domu. Szwy usuwa się po 2 tygodniach. Ujemne skutki operacji to ryzyko utraty zdolności do karmienia piersią i jej zmniejszona wrażliwość na dotyk.

Reklama

Asymetria piersi

W różnym stopniu dotyczy prawie wszystkich kobiet. Gdy jest bardzo wyraźna, bywa przyczyną skrzywienia kręgosłupa. Dodatkowo znacznie utrudnia zakup bielizny i ubrań. Są trzy sposoby rozwiązania problemu. Można powiększyć mniejszą pierś, zmniejszyć większą lub połączyć obie techniki. Warto pamiętać, że z upływem lat piersi będą inaczej reagowały na starzenie się organizmu, a to może oznaczać konieczność kolejnej korekcji.

Zmniejszenie biustu

To dużo trudniejsze niż jego powiększenie. Operacje takie przeprowadza się, gdy obfite piersi są przyczyną bólu kręgosłupa, ramion czy pleców. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, trwa średnio cztery godziny. Wcześniej lekarz wraz z pacjentką decyduje, czy wyciąć tkankę z boku i od dołu, czy też zmniejszyć pierś od dołu, wyciąć brodawki sutkowe, a następnie przeszczepić je w odpowiednie miejsce. To ważna decyzja, bo wycięta i przeszczepiona brodawka nie będzie reagowała na dotyk, zmaleją szanse na karmienie piersią.

Co po zabiegu?

Po zmniejszeniu piersi pacjentka pozostaje w szpitalu kilka dni. Szwy zdejmuje się po 10-14 dniach. Zanim to nastąpi, trzeba nosić stanik kształtujący biust, powstrzymać się od ciężkich prac, dźwigania, prowadzenia auta, spania na brzuchu. Po zdjęciu szwów stanik też należy nosić całą dobę co najmniej 3 miesiące. Bezpośrednio po operacji piersi mogą się wydawać różne od siebie, nie reagować na dotyk, zimno, gorąco. Większość tych objawów z czasem ustępuje.

Surowe kryteria

Kobiety pragnące poddać się korekcji muszą być zdrowe. Choroby przewlekłe (np. cukrzyca, astma) z reguły wykluczają zabiegi. Podobnie jak torbiele i inne zmiany w piersiach wymagające interwencji chirurgicznej. Przed operacją robi się badania - morfologię krwi, RTG klatki piersiowej. U pań po 40. r. życia EKG i badanie krzepliwości krwi. W czasie wywiadu przed operacją lekarz pyta o alergię, uczulenie na leki, wcześniejsze choroby oraz operacje i ich powód.

Koszt opisanych zabiegów to kilka tys. zł. Refundowane przez NFZ są te, które są konieczne ze względów medycznych: gdy specjaliści stwierdzą, że obecny wygląd biustu jest przyczyną dolegliwości fizycznych bądź psychicznych pacjentki.

kons. dr Grzegorz Borstern, spec. chorób wewn.

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: rozmiar piersi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy