Portulaka pospolita - chwast o wielu prozdrowotnych właściwościach
Choć rośnie prawie na całym świecie, mało kto kojarzy tę roślinę, a jeśli już, to zalicza się ją do chwastów. A szkoda, bo to bogate źródło składników odżywczych, które dobroczynnie wpływają na nasz organizm. O czym mowa? O portulace pospolitej. Prócz prozdrowotnych właściwości może pochwalić się ona również oryginalnymi walorami smakowymi. Możemy spożywać ją na wiele różnych sposobów! Podpowiadamy, dlaczego warto robić to regularnie.
Portulaka pospolita, zwana również portulaką warzywną, to roślina, którą spotkamy w wielu zakątkach świata, jednak mało kto wie o jej istnieniu. Niestety, portulaka w większości krajów na świecie traktowana jest jako chwast. A szkoda, bo to bardzo zdrowa i smaczna roślina. Portulaka jest bogatym źródłem witamin, minerałów, a także kwasów omega-3.
Jak wygląda portulaka?
Portulaka wygląda bardzo niepozornie i mało charakterystycznie. Dorasta do wysokości około 40 centymetrów, ma czerwono-fioletową łodygę, niewielkie liście, a w okresie kwitnienia jasnożółte kwiaty.
Składniki odżywcze
Portulaka to bogate źródło wielu cennych składników odżywczych. Znajdziemy w niej:
* saponiny;
* glikozydy;
* kwasy organiczne;
* witaminy: B oraz C;
* minerały: magnez, potas, żelazo, wapń, mangan, fosfor, sód;
* cenne kwasy omega-3.
Dzięki wysokiej zawartości składników odżywczych portulaka wykazuje wiele cennych właściwości dla naszego organizmu, a konkretnie:
* usuwa nadmiar wolnych rodników z organizmu, które odpowiedzialne są za większość chorób i starzenie się skóry;
* wzmacnia serce i usprawnia jego funkcjonowanie;
* stabilizuje poziom glukozy we krwi, wzmacnia kości i dba o wzrok;
* wspomaga trawienie i przyspiesza odchudzanie;
* łagodzi problemy trawienne;
* wspomaga leczenie zatrucia pokarmowego;
* stosowana bezpośrednio na skórę przyspieszy gojenie się ran;
* działa antybakteryjnie i zwalcza wirusy.
Wiemy już że portulaka jest zdrowa, ale w jaki sposób najlepiej ją spożywać?
Portulaka jest bardzo popularna w Grecji, szczególnie w kuchni na Krecie. Doskonale sprawdzi się jako składnik sałatek, zup, a także dań mięsnych. Można dodawać ją również do zdrowych koktajli albo jeść bez dodatków. Ciekawym pomysłem na portulakę jest przygotowanie jej w podobny sposób, jak przyrządza się szpinak. Jej liście należy dokładnie umyć, następnie podsmażyć, dodać czosnek, śmietanę oraz niewielką ilość przecieru pomidorowego i pyszny sos do makaronu gotowy.