Reklama

Powiększone węzły

Wyczułaś pod skórą „kulkę” i martwisz się, czy nie jesteś chora na coś poważnego... Nie denerwuj się na zapas! Taki objaw nie zawsze świadczy o groźnych zmianach w organizmie.

To prawda, że węzły chłonne wyłapują różne zagrożenia, od wirusów i bakterii po komórki nowotworowe. Sprawdź, o czym mogą ostrzegać w zależności od swojego położenia i kiedy występujące objawy warto skonsultować z lekarzem.

Gdy węzeł staje się wyczuwalny z boku szyi pod żuchwą, przyczyną może być... nienajlepszy stan uzębienia. Często jest to reakcja układu odpornościowego na znajdujące się w jamie ustnej próchnicotwórcze bakterie i wywołany ich działaniem stan zapalny. Im więcej zaatakowanych zębów, tym łatwiej o powiększenie pobliskich węzłów chłonnych. Typowe jest to, że są one przy tym lekko bolesne. Dlatego, jeśli masz takie objawy, a do tego pobolewa cię ząb lub dawno nie byłaś na kontroli u stomatologa, zgłoś się do gabinetu na przegląd. Wraz z wyleczeniem próchnicy powiększony węzeł chłonny może się zmniejszyć i przestać cię boleć przy dotykaniu.

Reklama

Powiększone z obu stron i tkliwe węzły szyjne mogą być jednym z objawów infekcji. U niektórych osób pojawiają się już przy zwykłym przeziębieniu lub lekkiej infekcji wirusowej gardła. Ale mogą być też związane z rozwijającą się anginą lub chorobą zakaźną, np. mononukleozą. Lekarz rodzinny zaleci ci odpowiednie leki, dzięki którym pozbędziesz się dolegliwości.

Zmiany występujące pod pachą mogą być skutkiem skaleczenia się przez ciebie w trakcie usuwania golarką włosków. To sygnał, że doszło do zakażenia ranki. Również skaleczenie w rękę bywa przyczyną powiększenia węzła pachowego. Dla pewności, że nie ma to związku ze zdrowiem piersi, skontroluj zmianę u lekarza ginekologa.

Wypukłość namierzona nad obojczykiem może ostrzegać o poważniejszych zmianach (w tym nowotworowych), np. w obrębie szyi, płuc lub jamy brzusznej. Dlatego warto od razu zgłosić się do lekarza. Dzięki temu masz szansę jak najwcześniej rozpocząć skuteczne leczenie i wyleczyć się z groźnej choroby.

Jeśli wyczuwasz zmianę w obrębie pachwiny, może to być związane ze stanem zapalnym umiejscowionym od pasa w dół. Sprawcą bywa zwykłe skaleczenie, np. otarcie kolana wskutek upadku lub stopy przez niewygodne obuwie. Ale niekiedy jest to objawem rozwijającej się infekcji okolic intymnych. Dlatego, jeśli nie miałaś urazu kończyny, którym można by wytłumaczyć powiększenie węzła chłonnego w pachwinie, zgłoś się do lekarza ginekologa. Skontrolujesz zdrowie intymne i w razie potrzeby otrzymasz odpowiednie leki, które zwalczą infekcję, a w efekcie doprowadzą do zmniejszenia się powiększonego węzła lub węzłów w pachwinie.

Bardzo ważne!

Jak najszybciej zgłoś się do lekarza rodzinnego, gdy:

- w tym samym czasie powiększą się węzły chłonne w różnych miejscach (np. za uszami i pod pachami);

- zmiany pojawią się nad obojczykami;

- powiększone węzły są niebolesne i twarde, jakby połączone w grupy oraz trudne do przesunięcia;

- czujesz się osłabiona, schudłaś, masz nocne poty. To prawda, że węzły chłonne wyłapują różne zagrożenia, od wirusów i bakterii po komórki nowotworowe.

Sprawdź, o czym mogą ostrzegać w zależności od swojego położenia i kiedy występujące objawy warto skonsultować z lekarzem.

Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy