Reklama

Pożegnaj kurzajki

Nie są groźne, ale nieleczone kurzajki i brodawki mogą być przyczyną zarażenia innych osób oraz rozprzestrzenienia się na inne części ciała.

Wywołuje je wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Najczęściej atakuje dłonie i stopy. Wirus dochodzi do głosu, gdy organizm jest osłabiony. Można się nim zarazić przez podanie ręki lub używając tego samego obuwia, ręcznika, chodząc po mokrej powierzchni (basen, sauna, prysznic).

Jest wiele sposobów na pozbycie się kurzajek. Jednym z nich jest wymrażanie preparatem aptecznym. Przy tym sposobie warto zwrócić uwagę, by aplikator dozujący płynny gaz dostosowywał się do rozmiarów kurzajki. W przeciwnym razie gaz zamrażający zmianę może uszkodzić zdrową skórę wokół, co bywa bolesne.

Reklama

W medycynie naturalnej kurzajki można zlikwidować czosnkiem (rozgnieć ząbek czosnku i smaruj nim zmianę na skórze). Pomoże także sok ze świeżo wyciśniętej łodygi jaskółczego ziela (glistnika).

Zmianę smarujemy kilka razy dziennie i zaklejamy plasterkiem. Powtarzamy te czynności co najmniej przez tydzień. Podobnie działa także sok z mniszka lekarskiego. Niekiedy pomaga sam plaster, którego nie zrywamy przez 3 tygodnie.

Zobacz więcej!

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama