Reklama

Reklama

Poziom glukozy badany "na oko"

Naukowcy z uniwersytetu w amerykańskim Pittsburgu opracowali nową metodę badania poziomu glukozy we krwi. Za kilka lat może ona ułatwić życie chorym na cukrzycę, którzy na razie zmuszeni są do przeprowadzania częstych, uciążliwych testów krwi.

Od wielu lat naukowcy próbują ulżyć chorym na cukrzycę. Na razie udało się co najwyżej zmniejszyć ilość krwi niezbędnej do wykonania testu.

Reklama

Teraz jednak zanosi się na przełom. Chemicy z Pittsburga odkryli sposób, w jaki można przeprowadzić badania przy pomocy szkieł kontaktowych. Oczywiście nie zwyczajnych korekcyjnych, ale specjalnie przygotowanych z wykorzystaniem tzw. kryształów fotonicznych.

Pozwalają one wykrywać stężenie różnych substancji i pokazują wyniki, zmieniając kolor. Udało się stworzyć kontakty wrażliwe na stężenie glukozy we łzach. Jeśli jest zbyt wysokie przybierają purpurowy kolor, jeśli zbyt niskie czerwonawy. Gdy poziom glukozy jest właściwy, są zielone.

Jeśli kolejne testy się powiodą i nowe szkła kontaktowe wejdą na rynek, dane na temat poziomu glukozy - podobnie jak kilka innych informacji o sobie - będzie można uzyskać, po prostu patrząc w lustro.

Dowiedz się więcej na temat: W.E. | naukowcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje