Poziomka – filigranowa roślina o ogromnej sile zdrowotnej
Miniaturowe, słodkie owoce poziomki mają swoich fanów, również wśród najmłodszych. Niekwestionowane walory smakowe idą w parze z wartościami odżywczymi rośliny. Zarówno owoce, jak i liście poziomki mogą uratować nas z niejednej zdrowotnej opresji.
Zjadane solo, dodawane do lodów, ciast, gofrów czy naleśników owoce cieszą oczy i łechczą podniebienie. Warto włączyć je do diety dziecka, jednak dopiero, gdy ukończy ono pierwszy rok życia.
Mądrość ludowa
Walory odżywcze i właściwości lecznicze poziomek rozpowszechniła medycyna ludowa.
Owoce wykorzystywano często do łagodzenia podrażnień dziąseł i przyzębia u dzieci, a także znoszenia dyskomfortu trawiennego i hamowania biegunek. Równie chętnie korzystano z dobroczynnych właściwości liści, których używano przy schorzeniach dróg oddechowych i moczowych.
Poziomka matką truskawki
Poziomka jest byliną z gatunku różowatych. Na świcie występuje w co najmniej 17 gatunkach. W XVIII wieku ze skrzyżowania poziomki wirginijskiej z chilijską powstała nowa odmiana - uwielbiana przez Polaków truskawka.
Sezon na poziomki jest, niestety, krótki, dlatego korzystajmy z nich w czerwcu i lipcu, gdy roślina owocuje. Poziomka jest chętnie uprawiana w przydomowych czy działkowych ogródkach, a także na balkonach i tarasach. Nie jest szczególnie wymagająca, lubi nasłonecznioną ekspozycję. Występuje również dziko, na polanach i słonecznych obrzeżach lasów.
Co ciekawe, dzikie odmiany poziomki są słodsze i mają więcej wartości odżywczych. Owoce są nietrwałe, łatwo ulegają uszkodzeniom, szybko pleśnieją i robią się gorzkie. Dlatego zarówno do bieżącego spożycia, jak i przetwarzania poziomek warto przystąpić niezwłocznie po zbiorze. Z poziomek możemy przygotować pyszne soki, dżemy i konfitury.
Owoce, które leczą
Poziomka dowodzi, że lekarstwo nie musi być niesmaczne, żeby było skuteczne. Owoce są niskokaloryczne, mimo że słodkie, mają niski indeks glikemiczny, dlatego nie musza być wykluczone z diety diabetyków. Poziomki obfitują w cenną dla wzmocnienia odporności witaminą C i znaczne ilości wspierającego pracę serca potasu. Obecne w diecie sprzyjają normalizowaniu poziomu cholesterolu i zapobiegają miażdżycy.
Bogactwu antyoksydantów zawdzięczają zdolność do neutralizowania wolnych rodników i hamowania rozwoju chorób cywilizacyjnych. Poziomki są skarbnicą garbników, dlatego działają przeciwbiegunkowo, przeciwzapalnie i przeciwkrwotocznie. Mają właściwości moczopędne i sprzyjają oczyszczaniu organizmu z toksyn.
Lecznicze liście
Liście poziomek również posiadają szereg właściwości zdrowotnych. Zawierają witaminę C i garbniki, które mają działanie ściągające, oczyszczają skórę i zamykają pory. W liściach znajdziemy oligomery, związki o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i antyoksydacyjnym.
Stosowane zewnętrznie przyspieszą gojenie się ran i łagodzą podrażnienie błon śluzowych. Warto o tym pamiętać przy infekcjach jamy ustnej i gardła. Liście to też skarbnica flawonoidów, związków o działaniu moczopędnym, pomocnych przy schorzeniach nerek i pęcherza moczowego.
Ewa Koza, mamsmak.com