Prawoślaz lekarski i jego lecznicze właściwości
Lecznicze właściwości prawoślazu lekarskiego doceniał ponoć sam Hipokrates i trudno się tej sympatii dziwić. Lista dobroczynnych oddziaływań tej rośliny na ludzki organizm naprawdę imponuje. Doskonale wpływa na nasz układ oddechowy i idealnie stymuluje pracę jelit. Ponadto skutecznie zapobiega infekcjom czy zjadliwym wirusom oraz perfekcyjnie działa na skórę. m.in. łagodząc świąd, osuszając z nadmiaru sebum i zapobiegając utracie wody. Przyjrzyjmy się prawoślazowi lekarskiemu bliżej, a z pewnością nie pożałujemy.
Prawoślaz lekarski pochodzi z terenów Morza Śródziemnego, ale obecnie ze względu na swoje prozdrowotne właściwości, uprawiany jest nie tylko na kontynencie europejskim, ale też w Ameryce Północnej czy Azji Mniejszej. Zwykle kwitnie w lipcu lub w sierpniu. Lecznicze właściwości wykazują przede wszystkim liście prawoślazu, a także kwiaty oraz korzeń.
Co znajdziemy w prawoślazie lekarskim?
Prawoślaz lekarski to przede wszystkim bogate źródło substancji śluzowych, pektyn, betaniny, soli mineralnych (w tym szczególnie cynku, selenu, wapnia fosforu i żelaza) oraz skrobi, aminokwasów, flawonoidów, kwasów organicznych czy kumaryny.
Prawoślaz lekarski i jego kluczowe właściwości
Prawoślaz lekarski znany jest ze swoich wykrztuśnych, zmiękczających, przeciwzapalnych, ściągających oraz łagodzących podrażnienia właściwości. Ponadto łagodzi świąd, osusza skórę z nadmiaru sebum i zapobiega utracie wody przez skórę
Prawoślaz lekarski wyjątkowo dobroczynnie wpływa przede wszystkim na nasz układ oddechowy. Powleka gardło, nawilża krtań i struny głosowe, sprawiając, że działają bez zarzutu. Podobne działanie wykazuje połączenie prawoślazu z acerolą i czarnym bzem.
Prawoślaz lekarski nie tylko dobroczynnie wpływa na nasze drogi oddechowe, ale też idealnie wspomaga pracę jelit, łagodząc obrzęk błony śluzowej i wspomagając układ moczowy. To właśnie obrzęk jest odpowiedzialny za to, że tkanka staje się bardziej wrażliwa i skłonna do podrażnień, a tym samym ryzyka wystąpienia stanów zapalnych.
Prawoślaz a pęcherz i drogi moczowe
Korzeń prawoślazu posiada również właściwości moczopędne, a tym samym wspomaga filtrację nerek i proces detoksykacji, dzięki czemu w łatwy sposób pozbywamy się zbędnych substancji nagromadzonych w organizmie. Korzeń prawoślazu jest też idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które mają problemy z zatrzymywaniem wody w organizmie podczas poszczególnych faz cyklu miesiączkowego.
Prawoślaz lekarski a infekcje
Korzeń prawoślazu - jak wynika z badań - jest świetnym rozwiązaniem w przypadku infekcji bakteryjnych lub wirusowych. Wykazuje też właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a tym samym minimalizuje ryzyko infekcji.
Potrzebne składniki:
- 950 ml niegazowanej wody mineralnej,
- ¼ szklanki świeżo startego lub suszonego korzenia imbiru,
- ¼ szklanki kwiatów rumianku,
- ¼ szklanki korzenia prawoślazu,
- 1 łyżka cynamonu,
- ¼ szklanki soku z cytryny,
- 1 szklanka miodu
Sposób przygotowania:
Wodę wlej do średniej wielkości rondelka. Dodaj zioła. Doprowadź do wrzenia, a następnie gotuj na małym ogniu, dopóki co najmniej połowa wody nie odparuje. Przecedź syrop przez drobne sitko wyłożone gazą. Będziesz potrzebować około szklanki płynu. Poczekaj, aż syrop nieco przestygnie i dodaj do niego sok z cytryny oraz miód. Wymieszaj. Pamiętaj, że miód traci część swoich właściwości w temperaturze powyżej 40°C. Wlej syrop do butelki lub słoika i dobrze zakręć. Przechowuj w lodówce. Zachowa świeżość przez około dwa miesiące. Dawkowanie: 1 łyżeczka - dzieci, 1 łyżka stołowa - dorośli.