Probiotyki czy prebiotyki dla niemowlaka?
Probiotyk, prebiotyk, a może synbiotyk? Zastanawiasz się, który z nich lepiej zadba o jelita twojego maluszka i czym się tak naprawdę różnią? Sprawdź naszą ściągawkę.
Jelita dzieci mają o wiele mniej różnorodną florę bakteryjną niż dorosłych. W pełni wykształcona staje się tak naprawdę dopiero po ukończeniu przez nie pierwszego roku życia.. Ilość dobrych bakterii drastycznie zmniejsza także leczenie antybiotykami. Wystarczy nawet kilka dni kuracji, aby zaburzyć równowagę mikroflory. Dzieję się tak również przy zatruciu pokarmowym, stanach zapalnych czy ogólnym osłabieniu organizmu. Może dojść wtedy do szeregu nieprzyjemnych objawów, bo flora dba o prawidłową pracę układu pokarmowego, odporność, chroni przed alergiami czy zmianami nastroju. Właśnie dlatego warto ją wzmacniać już od pierwszego dnia narodzin dziecka. Sprawdź, jak robić to bezpiecznie u maluszka i jaki suplement najlepiej zda egzamin.
Siła probiotyków
O probiotykach słyszałaś pewnie najwięcej. To dobre bakterie zamknięte w suplementach, dokładnie te same, które zamieszkują jelita każdego człowieka i które potrafią uzupełniać niedobór tych naturalnych. Probiotykdla niemowląt, jak Multilac Baby, Estabiom Baby czy Diclofor, najczęściej zawiera bakterie z grupy Lactobacillus, zwłaszcza Lactobacillus rhamnosus GG, który jest najlepiej i najdokładniej przebadany.
Podawany maluszkowi w bezpieczny sposób wzmacnia dobre bakterie w jelitach. Probiotyki możesz bezpiecznie podawać niemowlakowi od ukończenia przez niego pierwszego miesiąca życia i wzmacniać nimi florę jelit nawet przez cały rok.
Jak działają prebiotyki?
To składniki pokarmowe, którymi odżywiają się dobre bakterie w jelitach. Do najbardziej popularnych należą fruktooligosacharydy, skrobia oporna oraz inulina. Zawierają bardzo duże ilości błonnika, dlatego nie są trawione w układzie pokarmowym człowieka. Dzięki temu bez przeszkód docierają do jelit, gdzie stają się posiłkiem dla dobrych bakterii jelitowych. Regularnie podawane, prebiotyki sprzyjają więc rozmnażaniu się bakterii i zwiększeniu różnorodności flory w jelitach. Mają podobne działanie do probiotyków i uzupełniają ich dobroczynne działanie w układzie pokarmowym.
Podwójna moc synbiotyku
To najlepszy rodzaj wsparcia dla jelit jaki możesz zafundować maluszkowi. Dlaczego? Bo synbiotyk, jak np. Multilac Baby, CandiLact czy Probioset to połączenie probiotyku z prebiotykiem. Warto podawać go niemowlakowi zwłaszcza w trakcie silnej antybiotykoterapii, kiedy probiotyk przy antybiotyku to często za mało, aby szybko odbudować dobre bakterie w jelitach. Dzięki takiemu podwójnemu wsparciu łatwiej można uniknąć efektów ubocznych antybiotyków. Synbiotyk będzie też dużo lepszym wyborem dla noworodka niż tradycyjny probiotyk dla niemowląt, bo najszybciej urozmaici i wzmocni jego słabo rozwiniętą florę jelitową.