Produkty alkaliczne, które pomogą w walce z rakiem i cukrzycą
Punktem wyjścia diety alkalicznej, czyli zasadowej, jest wiedza na temat produktów zasadowych. Polega ona na stopniowym zwiększaniu w codziennym menu produktów zasadowych, których zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu pH w organizmie. Podstawą diety są warzywa i owoce. Zdrowa dieta to oczywiście dieta zbilansowana, dlatego produkty zasadowe nie powinny stanowić jej trzonu, a tylko ją uzupełniać.
Migdały
Znajdują się na szczycie listy produktów zasadowych.
100 g migdałów zawiera:
44% białka
27% wapnia
25% żelaza
Amarant (szarłat wyniosły)
Jedna z najstarszych roślin uprawnych. Ziarna zawierają znacznie więcej białka i lizyny w porównaniu do pszenicy. Lizyna to aminokwas niezbędny przy budowie białek, głównie w mięśniach i kościach, uczestniczący w procesach odbudowy tkanek i poprawiający koncentrację.
Warzywa sporadycznie używane w kuchni, zazwyczaj jako dodatek do sałatek oraz dipów. Znacznie poprawiają środowisko zasadowe w organizmie, dlatego warto częściej po nie sięgać. Ponadto są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które pełnią ważną funkcję w organizmie, ponieważ eliminują wolne rodniki, które mogą powodować wiele problemów zdrowotnych.
Rukola
Liście rukoli to bogactwo witamin i cennych minerałów. Zawierają m.in. witaminy z grupy B, witaminę K i A, cynk, magnez, żelazo, foliany. Rukola pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, zapobiega zatykaniu tętnic, poprawia krążenie i usprawnia pracę naczyń krwionośnych.
Szparagi
Znajdują się bardzo wysoko na liście produktów zasadowych. Są również cennym źródłem przeciwutleniaczy i składników odżywczych. Posiadają właściwości detoksykacyjne.
Ten egzotyczny owoc jest niezastąpionym źródłem potasu i zdrowych tłuszczów. Wpływa pozytywnie nie tylko na poziom pH w organizmie, ale poprawia ogólnie jego kondycję.
Bazylia
Kiedy mowa o diecie zasadowej, przyprawy i zioła często są pomijane. Należy jednak pamiętać, że stanowią one ważny element zdrowej diety. Bazylia ma duży wpływ na zasadowość organizmu, dlatego nie powinno jej zbraknąć w diecie.
Buraki cieszą się ostatnio dużą popularnością wśród zwolenników zdrowego żywienia. Jednym z powodów jest fakt, że buraki pomagają utrzymać odpowiedni poziom pH w organizmie. Ponadto wzmacniają układ krwionośny, obniżają ciśnienie i poziom złego cholesterolu we krwi.
Brokuły
Brokuły posiadają wyjątkowe właściwości zdrowotne i są źródłem wielu składników odżywczych. To także jedne z najlepszych produktów alkalicznych. Aby odczuć pozytywny wpływ „zielonego kalafiora” na organizm należy go jeść co najmniej 3 razy w tygodniu.
Dieta zasadowa, zwaną alkaliczną, powstała w odpowiedzi na zwiększającą się konsumpcję żywności przetworzonej, która zawiera dużą ilość cukru i tłuszczu. Twórcy diety alkalicznej zwracają głównie uwagę na konieczność wprowadzenia do codziennego menu surowych warzyw i owoców oraz naturalnych olejów, jak na przykład olej lniany, rzepakowy czy oliwa z oliwek. Założeniem diety jest odkwaszenie organizmu i przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej. Nasze menu powinno zawierać w 80% produkty zasadowe, a w 20% składać się z produktów kwaśnych. Stosując się do tych zaleceń, szybko zauważymy korzyści zdrowotne będące efektem tej prostej, a jakże cennej diety.