Produkty, które warto ze sobą łączyć
Wiele mówi się na temat produktów, jakich nie należy ze sobą łączyć, ponieważ niektóre zestawienia (na przykład pomidor i ogórek) mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Warto jednak wiedzieć, że istnieje również grupa połączeń żywieniowych, które - wręcz przeciwnie - działają dobroczynnie na nasz organizm. Podpowiadamy, jakie z nich koniecznie warto włączyć do naszej diety.
Zacznijmy od zdecydowanie najzdrowszego połączenia żywieniowego, jakim jest pieprz i kurkuma. Przyprawy te zawierają dwa ważne związki: piperynę i kurkuminę, które świetnie wpływają na nasz organizm. W połączeniu są wręcz bombą prozdrowotną! Okazuje się, że piperyna zwiększa około tysiąc razy antyoksydacyjne działanie kurkumy. W efekcie żółta przyprawa działa znacznie silniej. Mieszankę z pieprzu i kurkumy warto stosować, jeśli chcemy poprawić odporność organizmu, złagodzić stany zapalne i uczucie bólu. Ponadto, pieprz i kurkuma w połączeniu wykazują działanie antynowotworowe i pobudzają mózg do produkcji dopaminy i serotoniny. Połączenie to świetnie sprawdzi się także w leczeniu stanów depresyjnych. Pieprz i kurkuma w duecie mają jeszcze jedną ważną właściwość, a mianowicie przyspieszają przemianę materii i spalanie tłuszczu, pomagając utrzymać nam zgrabną sylwetkę. Pieprz i kurkumę najlepiej dodawać do napojów oraz potraw, które codziennie spożywamy.
Pomidory należą do grupy najzdrowszych warzyw, ponieważ zawierają likopen - związek wykazujący zdolność neutralizacji wolnych rodników, które odpowiedzialne są za rozwój większości chorób, w tym nowotworów. Jego działanie potęgują tłuszcze, które znajdziemy w awokado. Natomiast substancje zawarte w brokule wspomagają usuwanie z organizmu wolnych rodników. Jeśli lubimy brokuły, pomidory i awokado, to doskonale trafiliśmy. Teraz wystarczy jedynie jeść je regularnie, oczywiście w połączeniu. Z pomidorami możemy łączyć również inne produkty, które potęgują działanie likopenu.
Jajka i nabiał
Kolejne zdrowe połączenie to jajka i nabiał. Okazuje się, że witamina D zawarta w jajkach zwiększa wchłanianie wapnia do organizmu. To pierwiastek, który jest niezbędny dla zdrowia. Bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, wpływa na twardość zębów i kości, a ponadto, oddziałuje na pobudliwość układu nerwowego oraz mięśni gładkich i szkieletowych. Wapń pomaga również utrzymać organizmowi równowagę kwasowo-zasadową. Na śniadanie warto zatem wybierać jajka i nabiał.
Łosoś i czosnek
Jeśli lubimy łososia, koniecznie jedzmy go z czosnkiem. Dlaczego? Ponieważ czosnek zwiększa aktywność kwasów tłuszczowych zawartych w rybach i pomaga obniżać poziom cholesterolu. Poza tym, to naprawdę świetny duet smakowy!
Czerwona papryka i oliwa
Z kolei dzięki spożywaniu papryki z oliwą poprawiamy wchłanianie beta-karotenu przez organizm, który następnie przekształcany jest w witaminę A - niezbędną dla prawidłowej kondycji naszej skóry. To wszystko za sprawą tłuszczu, który zawarty jest w oliwie z oliwek. Rozpuszcza on witaminę A w organizmie.
Warto również łączyć paprykę ze szpinakiem, a dlaczego? Ponieważ witamina C zawarta w papryce zwiększa przyswajalność żelaza ze szpinaku. O spożywaniu tych dwóch warzyw w połączeniu powinny pamiętać szczególnie weganie i wegetarianie, ponieważ żelazo pochodzenia roślinnego bardzo trudno się wchłania.
Morele i migdały
A na koniec słodkie połączenie, czyli w sam raz na deser po zdrowym obiedzie złożonym z powyższych produktów. Mowa o morelach i migdałach. Jedząc razem te dwa produkty ułatwiamy naszemu organizmowi przyswajanie kwasów tłuszczowych zawartych w migdałach. To wszystko za sprawą sporej ilości witaminy A, którą znajdziemy w morelach.