Produkty, których nie wolno jeść przed snem
"Śniadanie zjedz jak król, obiadem podziel się z przyjacielem, kolację oddaj wrogowi" - to maksyma, która powinna znaleźć zastosowanie w codziennym życiu. Kiedy późnym wieczorem doskwiera głód, trudno nie skusić się, by coś przekąsić. Z tego artykułu dowiesz się, jakich produktów nie wolno jeść przed snem.
Ostatni posiłek bezwzględnie nie może zawierać dań ciężkostrawnych, takich jak fast foody, smażone i pieczone mięso, białe pieczywo, itd. Wysokokaloryczne dania sprawiają, że organizm, zamiast się regenerować, musi zużywać niepotrzebną energię na trawienie posiłku. Poza tym nocą metabolizm jest spowolniony, stąd tłuszcz szybciej odkłada się w ciele.
Słodycze
Wiele słyszy się o dobroczynnym działaniu czekolady i o tym, że spożywanie jej w rozsądnych ilościach nie spowoduje wielkiego spustoszenia w organizmie. Należy jednak podkreślić różnicę między jedną kostką przed snem, a połową tabliczki czekolady. Jeśli sen ma być zdrowy, trzeba pożegnać się również z ciasteczkami, cukierkami, pralinami i ciastami z tłustymi kremami.
Obecność tych produktów w zestawieniu może zadziwić, bo przecież nikomu nie trzeba tłumaczyć, że warzywa i owoce są zdrowe. Spożycie ich bezpośrednio przed snem powoduje, że do organizmu trafia cukier, dzięki czemu zyskujemy dawkę energii, której nie możemy w nocy odpowiednio spożytkować.By spać spokojnie, powinno się unikać również warzyw, które zawierają dużo nierozpuszczalnego błonnika: ten zalega niepotrzebnie w jelitach przez całą noc. Ponadto należy bezwzględnie unikać warzyw, które powodują wzdęcia:roślin strączkowych, kapusty, kalafiora, cebuli, itd.
Kawa i herbata
Oczywistym jest, że kawa to nie jest najlepszy pomysł na napój tuż przed snem – lepiej wypić ją rano, żeby pobudzić organizm do działania przed ciężkim dniem. Podobne właściwości wykazuje obecna w czarnej herbacie teina, dlatego i z niej lepiej zrezygnować tuż przed snem. Jeśli ktoś nie może obejść się bez wieczornej herbatki, lepiej wybrać tę ziołową.
Wiadomo, że skutkiem wypicia alkoholu jest wzmożona senność, jednak należy wiedzieć, że jakość snu po wypiciu alkoholu pozostawia wiele do życzenia. W początkowej fazie organizm wytwarza substancje wspierające sen, jednak ich stężenie szybko spada, co może powodować wybudzenia, po których ciężko zasnąć. Poza tym alkohol może przyczynić się do zaburzenia oddychania podczas snu, stąd rano odczuwa się zmęczenie, niewyspanie i ból głowy.
Skutki złej diety przed snem
Niewłaściwe nawyki żywieniowe mogą spowodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Poza tym, że będziemy niewyspani, zła dieta może przyczynić się do:
- szybszego starzenia się organizmu
- przybrania masy ciała
- problemów gastrycznych (refluks, wzdęcia)
- występowania chorób przewlekłych
W każdej diecie potrzebny jest rozsądek. Jeśli kolacja została zjedzona stosunkowo wcześnie, a przed snem żołądek domaga się dodatkowego posiłku, można skusić się na spożycie lekkostrawnych dań, które dostarczą organizmowi witamin, gdyż te najlepiej wchłaniane są podczas snu. Najlepiej by przyjmowały one postać lekkich zup-kremów albo sałatek z oliwą z oliwek. Produkty mleczne też nie zakłócą naszego snu, o ile nie będą słodzone. Trzeba się też postarać, aby ostatniego posiłku nie popijać od razu wodą, ponieważ rozrzedzone jedzenie gorzej się trawi. Najlepiej wypić coś godzinę przed jedzeniem lub pół godziny przed położeniem się do łóżka.