Produkty, których nie wolno zamrażać
Obiad w rodzinnym gronie? Przyjęcie? Zwykle wiąże się z tym mnóstwo pysznego jedzenia, którego nie jesteśmy w stanie zjeść, a żal byłoby wyrzucać… Jest na to sposób. Mrożenie!
Jest to świetna metoda przechowywania żywności. Niska temperatura sprawia, że składniki odżywcze tracone są w minimalnym stopniu, a proces mrożenia nie narusza struktury białek, hamuje namnażanie się drobnoustrojów a przy tym zwykle nie zmienia walorów smakowych.
Mrozić możemy większość produktów spożywczych takich jak np. mięsa (zarówno surowe jak i pieczone), ryby, owoce, warzywa, zioła, zupy, sosy, pieczywo, wędliny, dania mączne (pierogi, knedle, pyzy, ciasta) tłuste sery i twarogi. Najlepiej wykorzystywać do tego specjalne woreczki odporne na niską temperaturę (które nie będą przyklejać się do żywności) lub opakowania plastikowe z przykrywką (np. po lodach).
Niestety nie wszystko możemy potraktować niską temperaturą... Część żywności po wyciągnięciu z zamrażalnika nie nadaje się do spożycia - traci smak, a konsystencja staje się wodnista bądź krucha. Warto dowiedzieć się zatem, czego nie powinniśmy mrozić, aby uniknąć przykrych niespodzianek.
Czego nie mrozić:
1. Surowych warzyw i owoców bogatych w wodę: ogórków, sałaty, pomidorów, arbuzów, pomarańczy. Kryształki lodu powstające podczas mrożenia uszkodzą ich strukturę dlatego po rozmrożeniu stracą swoją jędrność, a tym samym walory smakowe. Co innego, jeśli chcemy je zmiksować i przygotować np. zimny koktajl.
2. Potraw z dodatkiem makaronów, ryżu czy ziemniaków. Po rozmrożeniu staną się zbyt miękkie i mało apetyczne. Z pewnością nie mielibyśmy ochoty na zjedzenie takiego dania.
3. Kremów na bazie śmietany, majonezów, serków ricotta, jogurtów i miękkich serów. Produkty te marzną "na kość", a powrócenie do ich wyglądu sprzed zamrożenia będzie raczej niemożliwe. Chyba, że chcemy zrobić domowe lody, z dodatkiem śmietany czy jogurtu i od razu je spożyć.
4. Płynów takich jak gazowane napoje, które podczas mrożenia mogą "wybuchnąć" oraz wyciskanych, domowych soków - poddane niskiej temperaturze rozwarstwią się.
5. Jajek w skorupkach oraz produktów bogatych w żelatynę - po rozmrożeniu ich wygląd pozostawia wiele do życzenia... W zamrażalniku skorupka może pęknąć, a do wnętrza dostaną się bakterie. Jajka możemy mrozić tylko ugotowane i obrane, w specjalnych woreczkach foliowych.
6. Ze względu na niebezpieczeństwo zatrucia nie powinno się ponownie mrozić żywności, która już wcześniej była rozmrażana. Wyjątkiem jest ta, która została poddana obróbce termicznej - wysoka temperatura pozbawi większości bakterii z pożywienia i uniemożliwi tym samym jego zepsucie w zamrażalniku.
Dominika Gębiś